Nashville Predatorsin Steven Stamkos, 36, on pyörinyt viime aikoina siirtohuhuissa NHL:ssä. Hänen sopimuksessaan on täysi siirrot estävä pykälä, joten hänet voidaan kaupata ainoastaan hänen omasta suostumuksestaan.

The Athleticin Pierre LeBrun kertoo Stamkosin olevan valmis hyväksymään siirron kolmeen joukkueeseen, jos Nashville päättää häntä kaupitella. Nämä seurat ovat Tampa Bay Lightning, Dallas Stars sekä Minnesota Wild.

Joukkueista esiin nousee erityisesti Tampa, joka on Stamkosille erittäin tuttu seura. Hän pelasi seurassa merkittävässä roolissa 16 kautta voittaen siellä muun muassa kaksi Stanley Cupia.

Stamkos edustaa nyt toista kauttaan Nashvilleä. Hän on viimeistellyt kuluvan kauden 58 otteluun tehopisteet 29+16=45. Stamkos tienaa kaudesta kahdeksan miljoonaa dollaria ja hänen sopimuksensa kattaa vuoteen 2028 asti.

LUE MYÖS: