Tyhjennystalkoot aloittanut Jukurit on myynyt viime päivinä useita pelaajiaan. Joukkueen ovat jättäneet aiemmin Thomas Olsen, William Worge Kreü, Justin Addamo, Alberts Smits sekä Juuso Arola.

Nyt Jukurit tiedottaa, että hyökkääjä Alexander Ruutun sopimus on purettu yhteisymmärryksessä pelaajan kanssa.

Ruuttu, 33, edusti Jukureita toista kauttaan. Tällä kaudella joukkueen varakapteenina toiminut Ruuttu pelasi 44 ottelua tehopistein 13+10=13. Kahden kauden aikana Ruuttu kirjasi Jukureissa kaikkiaan 76 otteluun tehot 21+17=38.

– Aku on ollut meille tärkeä osa joukkuetta ja arkea. Hän on kokenut pelimies ja sai uutta puhtia uralle meiltä. Haluamme kiittää Akua ajasta Jukureissa ja siitä työstä, jonka hän on laittanut joukkueen eteen. Toivotamme Akulle kaikkea hyvää ja menestystä tuleviin haasteisiin, Jukurien urheilutoimenjohtaja Mikko Hakkarainen kertoo tiedotteessa.

Ruutun seuraava osoite selvisi nopeasti. Hän siirtyy loppukauden sopimuksella Saksaan Adler Mannheimin riveihin. Joukkue on DEL-liigassa toisena.

Mikkelin Jukurit

@MikkelinJukurit
Hyökkääjä Alexander Ruuttun sopimus on purettu yhteisymmäryksessä.

Jukurien kapteenistoon kuulunut Ruuttu pelasi tällä kaudella Jukureissa 44 ottelua tehoilla 13+10=23.

Tiedote 📝jukurit.fi/fi-fi/article/…

#Jukurit #Liiga

LUE MYÖS: