MILANO.

Tshekki on selvittänyt tiensä olympialaisten puolivälieriin. Joukkue kaatoi ensimmäisellä pudotuspelikierroksella Tanskan tiukassa ottelussa maalein 3-2.

Puolivälierissä vastaan asettuu turnauksen suurin voittajasuosikki Kanada. Joukkueet kohtasivat toisensa jo alkulohkovaiheessa. Tuolloin Kanada oli parempi maalein 5-0.

Tshekin kokenut puolustaja Radko Gudas kertoi näkemyksensä siitä, miten Tshekin pitäisi nyt pelata, että tulos olisi erilainen.

– Se on yksi heidän kaikkien aikojen parhaista joukkueistaan. Meidän on tehtävä niska limassa töitä, Gudas sanoi.

– Molemmat joukkueet ovat kehittyneet [ensimmäisestä kohtaamisesta]. Pitää saada kiekko oikeille alueille. Meidän on saatava kiekko tarpeeksi syvälle, jotta he joutuvat kääntämään selkänsä pelille.

– He pystyvät tekemään maalin mistä tahansa. Meidän täytyy pysyä poissa boksista, heillä on ylivoimalla todella kovia pelaajia. Heillä on todella taitava ja nopea joukkue. Meillä on mahdollisuus, jos pelaamme fiksusti.

Gudas on tunnettu kovaotteisesta pelistä ja ajoittain rumistakin otteista. Kanadalta löytyy vastinparina Gudasin entinen joukkuekaveri Tom Wilson, joka jo tappeli Ranskaa vastaan.

Kysyimme Gudasilta, onko hän valmis pudottamaan hanskat, jos Wilson haastaa tappeluun.

– Totta kai! Hän oli naapurini Washingtonissa, joten en usko että hän poimii minua sieltä. Mutta kyllä, luulen vain että se on isompi tappio Kanadalle kuin Tshekille, jos me tappelemme, Gudas nauratti toimittajia.

Entä aikooko hän taklata Sidney Crosbylta pelihaluja pois?

– Aion taklata jokaista, joka tulee tielleni. Ihan yhtä lailla olisin yllättynyt, jos hän ei taklaisi paikan tullen minua.

Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila

LUE MYÖS: