TPS:n päävalmentaja Toni Söderholm on tyrmännyt julkisuudessa liikkuneet spekulaatiot, joiden mukaan 12. helmikuuta harjoituksissa tapahtunut Tarmo Reunasen törmäys olisi vaikuttanut puolustajan asemaan joukkueessa.

Harjoituksissa Reunanen taklasi kovaa 19-vuotiasta Aatos Koivua, jonka seurauksena Koivu joutui olemaan kaksi peliä sivussa. Julkisuudessa on spekuloitu, että törmäys olisi vaikuttanut Reunasen asemaan ja johtanut hänen hyllyttämiseensä, mutta Söderholm kiistää yhteyden jyrkästi.

Tapauksen yhteydessä on nostettu esiin, että Koivun setä Mikko Koivu kuuluu TPS:n valmennukseen ja isä Saku Koivu seurajohtoon. Söderholm kiistää yhteyden jyrkästi.

– Se on sairasta, että asiat käännetään näin. Niissä väitteissä ei ole tuon taivaallista totta. Tuo on lajin seuraajien totaalista sumuttamista. Otetaan sellaisten ihmisten mielipiteitä huomioon, jotka eivät tiedä, mikä on totuus, Söderholm jyrähti Iltalehden haastattelussa.

Päävalmentajan mukaan Reunanen oli jo ennen kyseistä harjoitusta sivussa pelaavasta kokoonpanosta.

– Kun tämä törmäys harjoituksissa tuli, oli Reunanen ollut jo pelaavan kokoonpanon ulkopuolella, Söderholm muistuttaa.

Reunasen sivuuttaminen kokoonpanosta ei ollut poikkeuksellista. Hän oli sivussa 7. ja 10. helmikuuta sekä kahdesti jo viime vuoden puolella. Söderholmin mukaan päätökset perustuivat kilpailutilanteeseen ja peliesityksiin.

– Reunanen oli ensimmäiset kerrat pelaavan kokoonpanon ulkopuolella jo loppuvuodesta. Meillä oli pakistossa tilanne, että oli paljon terveitä pakkeja, kova kilpailu pelipaikoista ja peliruuhkaa. Kierrätimme pakkeja.

27-vuotias Reunanen aloitti kauden vahvasti, mutta tason laskiessa hän jäi helmikuussa sivuun.

– Fakta on se, että ’Tare’ ei päässyt parhaalle tasolle myöhemmin kauden aikana. Me emme valmentajina saaneet hänestä parasta irti siinä roolissa, mihin hänet hankittiin, Söderholm sanoo.

Tiistaina Reunanen siirtyi loppukaudeksi Sveitsin pääsarjan HC Ajoieen. Hänen sopimuksensa TPS:n kanssa kattaa myös ensi kauden.

LUE MYÖS: