Leijonien paidassa olympiaturnauksessa loukkaantuneen Mikko Rantasen tilanteesta kantautuu Dallas Starsin kannalta huonoja uutisia.

Alun perin alavartalovamman arvioitiin pitävän Rantasen sivussa peleistä noin kaksi viikkoa. NHL-sisäpiiritoimittaja Pierre LeBrun pudotti kuitenkin torstaina uuden tiedon viestipalvelu X:ssä.

– Kuulin, että Rantanen on todennäköisesti sivussa pidempään kuin kaksi viikkoa, LeBrun kertoi.

“Friikki loukkaantuminen”

Rantasen NHL-seura Dallas Starsin päävalmentaja Glen Gulutzan avasi vamman taustoja Dallas Morning Newsille.

– Se oli hieman friikki loukkaantuminen, eikä siinä ollut mitään likaista. Uskoakseni se tapahtui, kun joku kaatui hänen päälleen Kanada-ottelussa, kun peliä oli jäljellä kolme tai neljä vaihtoa. Toivon vain, että hän toipuu nopeasti, Gulutzan kertoi.

Starsin onneksi sen asema sarjataulukossa antaa joukkueelle hengitystilaa. Joukkue on peräti 18 pistettä läntisen konferenssin pudotuspeliviivan yläpuolella, joten paikka kevään ratkaisupeleissä on käytännössä varma.

LUE MYÖS: Jättimenetys: Dallas Starsin tähden kausi ohi

LUE MYÖS: