Kokenut maalivahti James Reimer, 37, on löytänyt uuden joukkueen NHL:stä.

TSN:n toimittaja Darren Dreger kertoo X:ssä, että Ottawa Senators on tehnyt Reimerin kanssa AHL-testisopimuksen. Dregerin mukaan Senators ja Reimer solmivat NHL-sopimuksen muutaman päivän kuluessa.

Ennen kauden alkua Reimer oli hetken aikaa koeajalla Toronto Maple Leafsissa. Lisäksi hän pelasi juuri Kanadan maalilla kaksi ottelua vuodenvaihteen Spengler Cupissa. Muuten hän ei ole tällä kaudella pelannut missään.

NHL-urallaan Reimer on pelannut yhteensä 525 runkosarjaottelua sekä 11 pudotuspeliä. Toronton lisäksi hän on edustanut San Jose Sharksia, Florida Panthersia, Carolina Hurricanesia, Detroit Red Wingsiä, Anaheim Ducksia ja Buffalo Sabresia.

Senatorsin ykkösvahti Linus Ullmark on tällä hetkellä sivussa joukkueen toiminnasta henkilökohtaisten syiden takia. Joukkueen kakkosvahtina on puolestaan tällä kaudella toiminut suomalainen Leevi Meriläinen.

Darren Dreger

@DarrenDreger
The @Senators have signed veteran goalie James Reimer to an AHL PTO. Expect Reimer to report to Ottawa in a few days with an NHL contract. Ultimately, the hope is Reimer will provide good backup to Linus Ullmark when he returns from Personal
Leave.

LUE MYÖS