Tappara tiedotti perjantaina jättimäisestä jatkosopimuksesta.

Tamperelaisseura ilmoitti tähtihyökkääjä Joachim Blichfeldin jatkavan joukkueessa kaksivuotisella sopimuksella. Se ulottuu kevääseen 2028 asti.

Blichfeld pelaa hurjaa ensimmäistä kauttaan Liigassa. 27-vuotias tanskalainen on iskenyt 36 ottelussa tehot 20+26=46 ollen sarjan pistepörssissä kakkosena heti tutkaparinsa Benjamin Rautiaisen perässä.

− Blichfeld on Liigan eliittipelaaja ja kovan luokan maalintekijä, millaisia kaikki joukkueet etsivät. Jocken ratkaisukyky on poikkeuksellisen kovalla tasolla ja olemme äärimmäisen iloisia, että hän jatkaa kirvespaidassa myös tulevina kausina, Tapparan GM Janne Vuorinen kommentoi tiedotteessa.

Tanskan olympiajoukkueeseen valittu hyökkääjä on iloinen saadessaan jatkaa tutussa seurassa.

− Olen onnellinen täällä ja kaikki tässä ympärillä on todella, todella hyvin. En usko, että Euroopassa on montaa joukkuetta joilla on yhtä hyvät puitteet kuin meillä, Blicfeld iloitsee.

LUE MYÖS: