Liigan jumbona majaileva Vaasan Sport julkisti useita sopimusuutisia pitkin keskiviikkoa.

Sport on jatkanut maalivahti Masi Härkösen aiempaa sopimusta yhdellä vuodella, joten Härkönen jatkaa Vaasassa kevääseen 2028 asti. Lisäksi Sport on käyttänyt hyökkääjäkaksikko Eetu Leväsen ja Matti Härmän optiot ensi kaudesta sekä solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Tim Ekmanin ja kaksivuotisen jatkosopimuksen maalivahti Jesse Juntusen kanssa.

Härkönen, 19, pelaa Liigassa toista kauttaan. Hän on pelannut tällä kaudella 20 ottelua torjuntaprosentilla 86,6. Viime kaudella Härkönen sai Liigassa vastuuta 27 runkosarjaottelussa (90,3%) sekä kahdeksassa pudotuspelikamppailussa (88,0%).

Levänen, 21, on pelannut tällä kaudella Liigassa 19 ottelua tehoin 1+3. Härmä, 21, on kirjannut kuluvan kauden 39 otteluun pisteet 5+3.

Ekman, 20, on päässyt tällä kaudella pelaamaan Liigassa yhdeksän ottelua tehoin 0+2. Juntunen, 17, on pelannut Sportin U20-joukkueessa 21 ottelua torjuntaprosentilla 87,7.

LUE MYÖS