NHL:ssä 14 vuotta sitten edellisen kerran pudotuspeleihin selvinneen Buffalo Sabresin general manageriksi joulukuussa palkattu Jarmo Kekäläinen on valmis tekemään isojakin peliliikkeitä seuran kurssin kääntämiseksi.

Tähtisentteri Tage Thompsonin hiljattain antaman haastattelun mukaan Kekäläinen käveli heti palkkauksensa jälkeen joukkueen pukukoppiin ja ilmoitti, ettei yksikään pelaajista ole suojassa mahdollisilta pelaajakaupoilta.

Nyt asiaan on ottanut kantaa Cam & Strick -podcastissa vieraillut entinen Sabres-maalivahti Martin Biron, jonka mukaan kolme tai neljä Sabres-peluria olisi lähes takuuvarmasti turvassa Kekäläisen harkitessa seuraavia liikkeitään treidimarkkinoilla.

– Minulle Rasmus Dahlin on yksi, ei mitään mahdollisuutta (että hänet kaupattaisiin), Biron aloittaa.

Bowen Byram saattaisi olla koskematon. Hän on todella astunut esiin puolustuksen kokemien loukkaantumisten aikana. Hyökkäyksen osalta tilanne on minusta yksinkertainen. Thompson ja Josh Norris, näitä kahta ei kaupata. Thompson, Dahlin, Norris ja pienin varauksin Byram ovat mielestäni ainoat koskemattomat, Biron listaa.

Kovaan lentoon Kekäläisen palkkaamisen jälkeen yltynyt Sabres on parhaillaan idän pudotuspeliviivan paremmalla puolella.

LUE MYÖS: