Columbus Blue Jackets on erottanut päävalmentaja Dean Evasonin sekä apuvalmentaja Steve McCarthyn.

GM Don Waddell perusteli ratkaisua seuran heikolla menestyksellä. Columbus löytyy tällä hetkellä itäisen konferenssin viimeiseltä sijalta, kuuden pisteen päässä pudotuspelipaikasta.

– Tämä kausi on ollut meille kaikille turhauttava, emmekä pelaa sillä tasolla, jota odotamme. Vastuu on meillä kaikilla, minut mukaan lukien, ja vaikka päätös ei ollut helppo, se oli tehtävä nyt, Waddell kertoo tiedotteessa.

Blue Jackets on nimittänyt Rick Bownessin uudeksi päävalmentajakseen. Bowness johti Winnipeg Jetsiä vuosina 2022–24 ja vei joukkueen kahdesti peräkkäin pudotuspeleihin. Tammikuun 25. päivä 71 vuotta täyttävä konkarivalmentaja oli jo jäänyt eläkkeelle, mutta palaa nyt yllättäen takaisin valmennustöihin.

– Bowness on valtavan kokenut ja arvostettu valmentaja. Hänen joukkueensa pelaavat rakenteellisesti ja puolustavat hyvin, ja uskomme hänen olevan oikea henkilö saamaan meistä parhaan irti, Waddell kommentoi uutta valmentajavärväystä.

Columbus Blue Jackets

@BlueJacketsNHL
🚨 Team Update 🚨

We’ve relieved head coach Dean Evason and assistant coach Steve McCarthy of their duties and hired veteran NHL coach Rick Bowness as the club’s head coach.

CBJ x @OHHeartofitAll

LUE MYÖS: