Lähde: Suomalaistaiturin perässä useat huippuseurat: ”Houkutteleva pelaaja”
Suomalaishyökkääjä Patrik Puistola, 25, edustaa SHL-seura Örebro HK:ta toista kauttaan. Hänen sopimuksensa seuran kanssa umpeutuu tähän kauteen.
Expressen uutisoi, että Örebro haluaa kiinnittää Puistolan myös ensi kaudeksi. Ruotsalaislehti kertoo kuitenkin, että Puistolan kintereillä on myös muita huippuseuroja. Esimerkiksi SHL:n kärkiseura Frölunda HC on hyvin kiinnostunut Puistolasta, sillä seura on menettämässä Jere Innalan Sveitsiin.
Puistola on Örebron toiseksi paras maalintekijä ja kolmanneksi paras pistemies, kun 34 otteluun ovat kasassa tehopisteet 11+15=26. Viime kaudella hän iski 52 runkosarjaotteluun pisteet 18+21=39 sekä kolmeen pudotuspeliin tehot 3+1.
– Olemme käyneet keskusteluja Patrikin ja hänen edustajiensa kanssa. Hän on houkutteleva pelaaja markkinoilla. Meidän näkökulmastamme asia on päivänselvä, mutta ymmärrän, että se tulee olemaan vaikeaa, Örebron urheilujohtaja Henrik Löwdahl kommentoi Expressenille.
– Hänellä on vahva halu valita itselleen urheilullisesti paras vaihtoehto. Toivomme, että se on Örebro. Jos ei, niin meidän täytyy keksiä jotain muuta. Näin se toimii. Pelaaja tekee valintansa, Löwdahl jatkaa.
Puistola on nähty viime vuosina myös maajoukkueessa. Hän edusti Leijonia kaksissa edellisissä MM-kisoissa. Hän on ollut mukana tämän kauden molemmissa EHT-turnauksissa.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lähde: Floridan Stanley Cup -mestari lähdössä NHL:stä – palaamassa tuttuun osoitteeseen
- Ruotsalaisseura pestasi raiskauskohussa olleen ex-NHL-pelaajan – fanit tyrmistyivät: ”Sairasta”
- Ilves: kolme nuorta lupausta lähtee – tässä uudet osoitteet
- Macklin Celebrini rustasi jättisopimuksen – nousee NHL:n palkkakuninkaaksi!
- NHL-seura sopimukseen suomalaislupauksen kanssa!
- HIFK:n ex-tähtihyökkääjä löysi uuden seuran
- Patrik Laine: uskomaton tieto
- Nyt varmistui – SaiPalle tuttu vahvistus Pohjois-Amerikasta
- HIFK jää taakse – Kasper Lundellin uusi joukkue on nyt selvillä
- Urheilucast: HIFK nappasi NHL-vahvistuksen
- Nyt tuli tieto – IL: Jesse Puljujärven MM-mitalin kohtalo selvisi
- Florida Panthers: sopimus uuden maalivahdin kanssa
- Expressen: Supervahvistus Liigaan – Teemu Turunen palaamassa Suomeen!
- Urheilucast: HIFK nappasi NHL-vahvistuksen
- Urheilucast: Teemu Turusen eteen lyötiin ”täysin hävytön” tarjous – nämä Liiga-seurat kintereillä!
- Floridassa tapahtuu: Patrik Laine pelaa!
- Tätäkö Patrik Laineen arvo nyt on? Karu tieto paljastui
- Se oli siinä – SaiPan NHL-konkari päätti uransa
- Miljoonatappiot järkyttävät – IL: Liigan jättiseuroja odottaa karu tilinpäätös
- Jokerit vihjaa jättijulkistuksella – fanit uskovat arvoituksen jo ratkenneen