MM-kultaleijona Jani Hakanpää, 33, palaa Liigaan.

Kärpät tiedotti keskiviikkona kiinnittäneensä NHL:ssä 290 runkosarjaottelua pelanneen Hakanpään loppukauden mittaisella sopimuksella. Sopimus sisältää option siirtymisestä NHL:ään.

Hakanpää on edustanut NHL:ssä Anaheim Ducksia, Carolina Hurricanesia, Dallas Starsia ja viimeisimpänä Toronto Maple Leafsia.

Hakanpää on harjoitellut Kärppien mukana koko alkukauden ajan.

– Kuten Petri (Karjalainen) sanoi aamulla kopissa, niin saatiin maailman pisin try out päätökseen. Ilmeisesti ollut sen verran hyvät näytöt, että saatiin sopimus aikaan, Hakanpää kommentoi seuran tiedotteessa.

Kärppien urheilujohtaja Kimmo Kapanen on luonnollisesti innoissaan NHL-vahvistuksen nimen saamisesta sopimukseen.

– Jani tuo meille valtavasti kokemusta ja johtajuutta. Hän on fyysinen, luotettava puolustaja, joka pystyy tukemaan nuorempia pelaajia. Joukkueen arkeen sopeutuminen on Janille varsin helppoa, sillä onhan hän harjoitellut mukanamme läpi kauden Tämä sopimus on iso asia koko seuralle sekä kannattajille, Kapanen iloitsee.

Hakanpää nähdään Kärppien kokoonpanossa seuran arvion mukaan ensi viikon vieraskiertueella.

LUE MYÖS: