Jokereiden kanssa sopimuksensa purkanut hyökkääjä Arttu Lausniemi siirtyy IPK:n riveihin. Iisalmelaisseura ja Lausniemi ovat tehneet loppukauden mittaisen sopimuksen.

24-vuotias sentteri ehti pelata tällä kaudella Jokereissa 21 ottelua, joissa syntyi tehot 0+2. Viime kaudella Lausniemi kuului joukkueen vakiokalustoon: runkosarjassa hän kirjautti 48 ottelussa pisteet 7+12=19 ja lisäsi pudotuspeleissä viidessä ottelussa tehot 1+1.

Lausniemi muistetaan erityisesti viime keväältä, jolloin hän iski Mestiksen mestaruuden ratkaisseen jatkoaikamaalin nimenomaan IPK:ta vastaan.

– Olemme jo pidemmän aikaa etsineet sentteriä ja nyt sellainen saatiin Lausniemen muodossa. Arttu on monipuolinen keskushyökkääjä, joka pystyy pelaamaan niin hyökkäävää kuin puolustavaa roolia. Saamme hänestä loistavan palasen keskikaistallemme, kehityspäällikkö Niko Härkönen kertoo tiedotteessa.

Mestiksessä Lausniemi on edustanut urallaan myös Hermestä ja Hokkia. Liigakokemusta häneltä löytyy kahden ottelun verran Porin Ässien paidasta kaudelta 2019–20.

LUE MYÖS: