Näkökulma: Vaasan Sport teki itsestään naurunalaisen – ja se oli aivan oikein
Vaasan Sport julkaisi sunnuntaina poikkeuksellisen tiedotteen. Siinä Sport antoi itselleen sellaista verbaalista ruoskintaa, että vaasalaisten selkänahkojen väri sopii oikein hyvin joulusesonkiin. Samalla seura vahvisti sen, jonka kaikki ovatkin jo tienneet: tyhjennysmyynnit ovat alkaneet.
Tiedote teki Sportista naurunalaisen. Kun seura myönsi omat virheensä, se teki itsestään helpon maalitaulun. Moralisoijat, kauhistelijat ja ilkkujat saivat tiedotteen myötä syyn ryömiä ulos koloistaan näppäimistöjen äärelle lyömään lyötyä.
Tästä syystä urheilumaailmassa kukaan harvemmin myöntää omia virheitään niin kuin Sport nyt teki. Jos joku osoittaa heikkoutta, saadaan siitä heti astetta jymäkämpää bensaa sekä lööppeihin että kansan kiekkokeskusteluihin.
Siksi Sportin ulostuloa onkin pakko ihailla. Virheitä on tehty (valtavia ja järjettömiä sellaisia), ne on myönnetty, niistä on pyydetty anteeksi ja seuraavaksi täytyy miettiä, miten tästä jatketaan eteenpäin.
Moni saattaa kauhistella sitä, että Sport on myymässä joukkuettaan tyhjäksi ja panostamassa ensi kauteen. Näillä kiekkoihmisillä on hyvät perusteet olla kauhuissaan, onhan tuollainen toiminta kaikkea muuta kuin hyvän urheiluhengen mukaista. Toivottavasti samat ihmiset muistavat olla järkyttyneitä myös silloin, kun jokin NHL-seura myy tähtensä panostaakseen tulevaan, eikä yritä voittaa mahdollisimman montaa ottelua runkosarjassa.
Tiedotteen ja myyntien jälkeen Sportilla on edessään näytönpaikka. Onnistuuko seura nyt hyödyntämään tilaisuuden ja kasaamaan uskottavan joukkueen ensi kaudelle? Vaasalaisten aiemmat näytöt eivät herätä luottamusta, eikä ensi kauden mokia enää pelkillä tiedotteilla korjata.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Näkökulma: Vaasan Sport teki itsestään naurunalaisen – ja se oli aivan oikein
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä
- Vaasan Sportilta karu tiedote: ”Tämä kausi on mennyt pieleen”
- Nyt se on varmaa! Leo Komarovin ura jatkuu
- Jarmo Kekäläinen putsaa pöytää: jakoi ensimmäiset potkut Buffalossa
- HPK valotti viimein Kristian Vesalaisen tilannetta
- SaiPan hirmuputki venyy ja paukkuu! Ilveksen työmyyrä tykitti hattutempun
- JYP: iso jatkosopimusuutinen!
- Iso sopimusuutinen! Tähtivahti Patrik Bartosak jatkaa uraansa Liigassa
- Mikit unohtuivat päälle: härski vitsi päätyi NHL-lähetykseen
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- Urheilucast: Jokerit ja Tappara virittelevät jymykaappausta Kärpistä!
- Leo Komarov: uusi joukkue!
- IL: Jokereilta huippuvärväys – vahvistuu SaiPan pisterohmulla!
- Nyt jysähti – Kärpille jättiuutinen!
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä
- Toimittaja: Kiekko-Espoo teki valintansa – tässä ensi kauden päävalmentaja!