NHL:ssä dopingkäry – jättimäinen pelikielto tärähti!
Pittsburgh Penguinsin puolustaja Caleb Jones on saanut 20 ottelun pelikiellon dopingrikkomuksen takia, tiedottaa NHL.
Jones on rikkonut NHL:n ja NHLPA:n suorituskykyä parantavien aineiden ohjelman ehtoja. Jones ei saa palkkaa pelikieltonsa ajalta. Lisäksi Jones on määrätty NHL:n ja pelaajayhdistyksen tukiohjelman arviointiin ja mahdolliseen hoitoon.
Jones, 28, julkisti saamastaan pelikiellosta oman lausuntonsa. Hän uskoo altistuneensa kielletylle aineelle ulkopuoliselta hoitajalta saadun eksosomihoidon aikana, mikä aiheutti positiivisen testituloksen.
– Vaikka en käyttänyt ainetta tahallisesti tai suorituskyvyn parantamiseksi, ymmärrän, että pelaajat ovat vastuussa kaikesta, mitä heidän kehoonsa pääsee, ja hyväksyn ohjelman asettamat kurinpidolliset toimenpiteet. Olen pahoillani, että olen pettänyt joukkuetoverini, Penguins-organisaation ja fanimme, Jones kertoo.
Jones on pelannut Penguinsissa tällä kaudella vain seitsemän ottelua tehoin 0+1. Hän loukkaantui lokakuun lopulla ja oli pitkään sivussa alavartalovamman vuoksi. Paluunsa jälkeen Jones pelasi tammikuun puolivälissä yhden AHL-ottelun.
Jonesin 900 000 dollarin kausitienestit takaava sopimus kattaa myös ensi kauden.
NHL-urallaan 255 ottelua pelannut Jones on aiemmin edustanut Los Angeles Kingsiä, Colorado Avalanchea, Chicago Blackhawksia sekä Edmonton Oilersia.
LUE MYÖS
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Entinen Leijonat-hyökkääjä löysi uuden seuran – ura jatkuu Saksassa
- Kasper Björkqvist: uusi Liiga-seura
- Matthew Tkachukin Florida-siirrosta uutta tietoa – pöydällä toinenkin huipputarjous
- Sopimussotku venyy: Liigan ruotsalaisvahvistus sanoo suoraan, ettei paluuta ole
- Näkökulma: Tämä Liiga-seura on superkauden jättiyllättäjä
- Ilveksen hyökkääjä vahvistamaan Mestis-seuraa!
- Tässä NHL:n kymmenen parasta maalivahtia
- Se oli siinä – Liigan pitkäaikainen ulkomaalaisvahvistus lyö luistimet naulaan
- Supertähden kortista maksettiin posketon summa – vain Wayne Gretzky edellä
- Ässät vahvistuu – haaviin tuttu hyökkääjä: ”Kokenut ja luotettava sentteri”
- MTV:n asiantuntija Karri Kivi: nämä Liiga-seurat ovat heikentyneet eniten kesän aikana
- NHL-pomolta mystinen vihjaus – Patrik Laine seuraava hankinta?
- IS: Kari Jalonen tyrmistyi Liigan käytännöistä: ”Ei missään muualla ole tällaista”
- Nämä Liiga-ottelut näkyvät ilmaiseksi superkaudella – tältä näyttää MTV:n kiekkotiimi!
- Jokereihin huhuttu SHL-tähti teki ratkaisunsa – latasi rajun kommentin Liigasta
- Näkökulma: Tämä Liiga-seura on superkauden jättiyllättäjä
- ESS: Nashville Predatorsilta huonoja uutisia Liiga-seuralle
- Ässät vahvistuu – haaviin tuttu hyökkääjä: ”Kokenut ja luotettava sentteri”
- Tässä Kärppien uusittu kapteenisto – tähtihyökkääjälle C rintaan!
- Teemu Selänne innostui suomalaisille tuntemattomasta urheilulajista – oman seuran omistaminenkin kiinnostaa
