Sport on tehnyt uuden pelaajahankinnan ulkomailta. Vaasalaisseura tiedottaa tehneensä loppukauden mittaisen sopimuksen kanadalaishyökkääjä Branden Troockin kanssa.

Troock, 31, on pelannut alkukauden Slovakiassa HKM Zvolenissa, jossa hän on iskenyt 11 otteluun pisteet 2+6. Viime kaudella hän pelasi Saksassa Iserlohn Roostersissa, jota valmensi nykyinen Sport-luotsi Doug Shedden. Troock teki seurassa 29 otteluun tehot 12+9=21.

– Branden tuo joukkueeseen tulivoimaa hyökkäykseen. Hän on isokokoinen ja hyvin liikkuva hyökkääjä, joka omaa erittäin hyvän laukauksen. Branden varmasti antaa lisävariointia valmentajille ylivoimapeliin hyvän laukauksen kautta, urheilujohtaja Ari-Pekka Pajuluoma avaa pelaajan ominaisuuksia seuran tiedotteessa.

Troock on Dallas Starsin 5. kierroksen varaus (#134) kesältä 2012. Hän ei ole pelannut kuitenkaan urallaan NHL:ssä. Troock on pelannut AHL:ssä 130 ottelua (16+26=42) ja ECHL:ssä 174 ottelua (73+89=162).

Troock pelaa neljättä kauttaan Euroopassa. Slovakian ja Saksan lisäksi hän on kiekkoillut Ruotsin Allsvenskanissa.

Sport kertoo, että Troock liittyy joukkueen harjoitusvahvuuteen tämän hetken tiedon mukaan ensi maanantaina.

Vaasan Sport

@VaasanSport
Kanadalaishyökkääjä Branden Troock, 31, siirtyy Sportiin loppukauden kattavalla sopimuksella. 🇨🇦

Lue lisää: vaasansport.fi

#VaasanSport #Vaasa #Vasa #Liiga

LUE MYÖS