Valmentajalegenda Kari Jalonen on Tapparan uusi päävalmentaja, Ilta-Sanomat uutisoi.

Jalonen hyppää Tapparan ruoriin ensi kaudella, kun tamperelaisten nykyisen päävalmentajan Rikard Grönbergin sopimus päättyy. Grönborg siirtyy Aftonbladetin mukaan Ruotsin maajoukkueen päävalmentajaksi.

65-vuotias Jalonen on niittänyt urallaan menestystä Suomessa, Sveitsissä, KHL:ssä sekä Leijonissa. Hän johdatti Leijonat MM-finaaliin keväällä 2016.

Tällä kaudella Jalonen on toiminut Saksan pääsarjaseura Kölner Haien päävalmentajana. Haie eteni viime kaudella DEL-sarjan finaaleihin.

Liigassa Jalonen on voittanut mestaruuden kolmesti Kärpissä ja kerran HIFK:n penkin takana. Edellisen kerran mies nähtiin Liigassa HIFK:n peräsimessä kaudella 2010-11, jolloin hän myös johdatti helsinkiläiset mestaruuteen.

LUE MYÖS: