Rohkea valinta: Kohuhyökkääjä nimettiin NHL-seuran kapteeniksi
NHL:n legendaarisimpiin seuroihin lukeutuva New York Rangers julkisti tiistaina uuden kapteenistonsa.
Seuran historian 29. kapteenina aloittaa tulevalla kaudella joukkueeseen helmikuun alussa Vancouver Canucksista paluun tehnyt J.T. Miller, 32.
Rangersin GM Chris Druryn mukaan Miller nousi välittömästi joukkueen johtajaksi sentterin palattua Isoon Omenaan kahdeksan vuoden tauon jälkeen.
– Kun J.T. liittyi joukkueeseemme viime kaudella, hän nousi heti porukan johtajaksi ja on näyttänyt esimerkkiä siitä, miten haluamme käyttäytyä sekä jäällä että sen ulkopuolella. Olemme varmoja, että hän jatkaa seuramme edustamista tyylikkäästi, omistautuneesti ja rehellisesti, Drury sanoi.
Miller joutui viime kaudella keskelle saippuoopperaa Canucksissa riitauduttuaan pahasti joukkueen toisen tähtihyökkääjä Elias Petterssonin kanssa. Miller korvaa kapteenina Jacob Trouban, joka kaupattiin Anaheim Ducksiin viime joulukuussa.
Rangersin varakapteeneina toimivat tulevalla kaudella Artemi Panarin, Mika Zibanejad, Adam Fox sekä Vincent Trocheck, joka oli sisäpiirilähteiden mukaan vahvin ehdokas uudeksi kapteeniksi ennen Millerin saapumista seuraan.
LUE MYÖS:
- Kasperi Kapanen nousi koko NHL:n ykköseksi: ”Jos olen kärjessä, niin se tarkoittaa…”
- Urheilucast: Raimo Helmisen Ilves-kytköksistä uusi väite – mitä tekee Harri Aho?
- TPS nostaa superlupauksensa Liigaan – debytoi kultaleijonan rinnalla
- Urheilucast: Tapparan päävalmentajalta nolo hätätempaus – ”Suorastaan katastrofaalinen”
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Kultaleijona sai kovaa kritiikkiä Ruotsissa – vastasi hurjalla tavalla
- IS: Raimo Helmisen Ilves-paluusta jymytieto – ”Sanotko Ilvekselle ei?”
- Lukolta karuja loukkaantumisuutisia – kaksi pelaajaa pitkään sivussa
- Yle: Ismo Lehkoselta murskaava arvio KooKoosta: ”85 prosentin varmuudella”
- IL: Jesse Puljujärveltä iso NHL-paljastus – sopimuksessa merkittävä pykälä
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Jokerit purki hyökkääjän sopimuksen – heti perään siirto naapuriseuraan!
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- IL: Jesse Puljujärvi ulos Leijonista – paljasti syyn