Olli Jokinen kertoo, millainen on uusi HIFK: ”Uskon, että fanitkin pystyvät sen kanssa elämään”
Olli Jokinen aloittaa pian ensimmäisen Liiga-kautensa HIFK:n penkin takana. Uusi päävalmentaja tuo aina mukanaan omat uudistuksensa. SuomiKiekon haastattelussa Liigan avaustapahtumassa Jokinen kertoi, millaiseen suuntaan hän haluaa HIFK:ta viedä.
– Peli tulee olemaan paljon aktiivisempaa kuin mitä se on ollut aikaisemmin. Me halutaan taisteleva, hyvin luisteleva ja aloitteen tekevä HIFK. Nimenomaan sellainen, että HIFK tunnistetaan tietyistä pelitavallisista asioista, Jokinen sanoo.
Nämä pelitavalliset asiat ovat kovaan luisteluun perustuva peli, tilan ja ajan pois ottaminen kiekottomana ja kiekollinen juonikkuus.
– Lähtökohtaisesti halutaan, että meidän kannattajat ja yhteisö voisivat joka kerta lähteä hallilta pois ajatellen, että pelaajat jättivät kaiken jäälle ja yrittivät. Uskon, että jos me niin pystytään tekemään, niin meidän fanitkin pystyyvät sen kanssa elämään. Silloin me myös voitetaan enemmän kuin hävitään, jos me sellainen jälki pystytään jättämään jäälle.
Viimeiset vuodet ovat olleet HIFK:lle raskaita. Mestaruutta joukkue pääsi viimeksi juhlimaan vuonna 2011, ja koko 2000-luvulla suurseura on voittanut vain viisi mitalia. Jokinen ei kuitenkaan koe, että joukkueessa olisi henkistä lukkoa tai pahoinvointia pettymyksellisten viime kausien jäljiltä.
– Enemmänkin olen nähnyt, että on energinen ja hyvin puhelias ja läsnäoleva ryhmä koko ajan. Ei tässä ole mitään viime kauden tai edelliskausien taakkaa kenelläkään. Tämä oli kuitenkin pelaajille tilanne, että pöytä on puhdistettu ja kaikki tekosyyt on otettu pois. Nyt on uusi valmennus ja puhdas pöytä kaikille, Jokinen arvioi.
Pelitavan lisäksi valmennus on pyrkinyt uudistamaan pelaajien rooleja. Tai ainakin luopumaan vanhoista näkemyksistä ja katsomaan pelaajia avarakatseisesti.
– Heillä on ollut täällä sama valmennus viimeiset neljä vuotta ja paljon samoja pelaajia, niin jollain tapaa pelaajia on laitettu lokeroihin. Me halutaan pelaajat nyt pois sieltä lokeroista ja tehdä sellaiset lokerikot, jotka pystyvät venymään, eikä ole rautaseinistä rakennettu, Jokinen sanoo.
– (Daniel) Mäkiaho esimerkkinä. Mikkelissä hänet laitettiin alivoimalle. Kysyin häneltä, että ootkos milloin pelannut alivoimaa, niin oli U18- vai U16-iässä pelannut. Siinäkin on pelaaja, joka on jo juniorivuotena pistetty johonkin boksiin. Tällä hetkellä on varmasti yksi meidän parhaista alivoimapelaajista. Viime vuonna ei pelannut AV:ta, mutta nyt treenipeleissä meidän kanssa taas on.
HIFK aloittaa kautensa tiistaina 9. syyskuuta. Vastassa on Jokisen aiemmin valmentama Mikkelin Jukurit.
LUE MYÖS
- Suomalaisesta NHL-lupauksesta kantautui ikävä tieto
- Chris Kreider: uusi joukkue NHL:stä!
- Sami Nikusta jysähti yllättävä siirtohuhu – salainen tapaaminen uuden seuran kanssa
- NHL:stä kajahti iso sopimusuutinen – tähtikapteenille rahakas jatkodiili
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Suomalaistähti tekee odotetun paluun SHL:ssä – 225 päivän piina päättyy
- Liiga-viikon topit ja flopit: ovatko Jokerit ja HIFK putoamisvaarassa?
- Kiekkoseuralta lohduton ilmoitus: ”Valitettavasti taloudellista ratkaisua ei ole löytynyt”
- Detroit rikkoi viimein hiljaisuuden Dylan Larkinin suhteen – seuralta kova toimenpide
- NHL-vahti lopettaa yllättäen kiekkouransa – siirtyy uudelle alalle
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- Urheilucast: Jokereille riitti – nyt valmistellaan radikaalia ratkaisua
- Tapparalle valtava menetys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Jesse Joensuu näki tarpeeksi – tyrmäsi Jokereiden tähtihankinnan MTV:llä: ”Ei todellakaan ole”
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- Kärpät jysäytti ison uutisen: ”Ei olisi ikinä uskonut”
- Liigan ulkomaalaisvahvistus: sopimus purettu!