Jymyuutinen: TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!

Liiga-seura Kouvolan KooKoo tiedottaa tehneensä yhteistyösopimuksen kansainvälisen sosiaalisen median jättiläisen TikTokin kanssa.
TikTok liittyy KooKoon pääyhteiskumppaniksi ja yhtiön tunnettu logo tulee näkymään kauden aikana seuran mukana.
– On erittäin hienoa, että kansainvälisesti näin merkittävä toimija on päättänyt lähteä tukemaan kouvolalaista pääsarjakiekkoilua. Yhteistyö on meille merkittävä ja se luo yhdessä muiden kumppaneiden kanssa tukevaa pohjaa alkavalle kaudelle, KooKoon toimitusjohtaja Sakari Välimaa iloitsi tiedotteessa.
Lyhytvideosisällöstään tunnettu TikTok on kasvanut räjähdysmäisesti 2020-luvulla ja kerännyt maailmanlaajuisesti yli miljardi käyttäjää nousten yhdeksi suosituimmista digitaalisista alustoista. TikTok on suosittu erityisesti nuorten keskuudessa ja siltä löytyy Suomesta miljoonia käyttäjiä.
– TikTokin vakiinnuttaessa jalansijaa Suomessa Kouvolan datakeskuksen myötä, olemme iloisia voidessamme tukea samalla urheilumenestystä ja unohtumattomia elämyksiä yhteistyössä KooKoon kanssa. Yhteistyö hyödyttää seuraa, sen kannattajia kuin koko Kouvolan seutua ja sen ulkopuolellakin, TikTokin Suomen yhteiskuntasuhteista vastaava johtaja Christian Hannibal sanoo.
TikTokin logo tullaan näkemään KooKoon otteluissa sekä peliasuissa. Se saa keskeisen paikan KooKoon pelipaitojen etupuolelta, sekä KooKoon Lumo Areenan jään keskialueella.
KooKoo on ensimmäinen suomalainen urheiluseura tai -sarja, joka tekee näin laajamittaisen yhteistyön TikTokin kanssa. Yhtiö on toiminut virallisena sponsorina muun muassa jalkapallon EM-kisoissa 2020 sekä NHL-seura Washington Capitalsille.
KooKoo-yhteistyön lisäksi TikTok tulee näkymään Kouvolassa myös kevään aikana tiedotetun miljardiluokan datakeskushankkeen mukana. TikTokista tulee datakeskuksen pääkäyttäjä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Olli Jokinen sivalsi: ”Totta kai maanantain tilaisuudelle on naureskeltu”
- Näkökulma: Toimisto nolasi HIFK:n, mutta Olli Jokinen palautti uskottavuuden
- Kärpät löi pöytään tärkeän jatkosopimuksen
- NHL:stä tipahti surkea uutinen: Supertähti pitkälle sairauslomalle
- Joakim Kemell passitettiin AHL:ään – faneilta täystyrmäys: ”Olen kyllästynyt tähän”
- SaiPalle tipahti loistouutisia
- Komea ura päätökseen! SS: Jokereiden mestaripuolustaja ripustaa luistimet naulaan
- HIFK tiedottaa: tässä uusi puolustajahankinta!
- Jonne Virtanen: tässä on ensi kauden työpaikka!
- Patrik Laineelle murheellinen peli NHL:ssä – suomalaisyllättäjä iski jälleen
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- Liiga-tähti paljasti: haluaa siirron huippuseuraan!
- HIFK:sta tuli yleinen vitsi – nyt iski kansainvälinen ravintolaketju
- IS: Kari Jalonen tekee paluun Liigaan!
- Tappara-hyökkääjä: Uusi osoite Liigasta!
- NHL-pakki iski Connor McDavidia arkaan paikkaan – nyt pamahti sakot
- IS: HIFK:n uusi pelaajahankinta selvisi!
- Patrik Laineen Montreal painoi jättiuutisen tiskiin!
- Toimittaja: Jokerit vahvistuu Ilveksen entisellä hyökkääjällä!
- Urheilucast: Juhamatti Aaltoselta paljastus NHL-virityksistään – tähän seuraan oli lähellä siirtyä