MTV Urheilu: Juhamatti Aaltonen ripustaa luistimet naulaan

Jääkiekkokaukaloiden taikurihyökkääjä Juhamatti Aaltonen, 40, lopettaa ikimuistoisen pelaajauransa. Mies kertoo asiasta MTV Urheilulle.
– Kyllä näin on, päätös lopettamisesta on syntynyt, Aaltonen vahvisti maikkarille.
Viime kaudella Mestiksen mestaruuden Jokereissa voittanut hyökkääjä paljastaa, että paloa treenaamiseen ei enää löytynyt.
– Tässä on jo pidempään menty vuosi kerrallaan. Kun kauden jälkeen rauhoittui, niin ei ollut yhtään fiilistä, että pitäisi vielä vuosi pelata. Kävin vielä kokeilemassa, että vieläkö treenaaminen maistuisi, mutta ei maistunut. Pelata voisi vielä vaikka kuinka kauan, mutta sillä tavalla ei pysty hommaa tekemään, Aaltonen sanoo.
Aaltonen pelasi urallaan Liigassa komeat 583 ottelua, joista suurin osa vierähti Kärpissä. Hän edusti Liigassa myös Pelicansia ja HIFK:ta. Aaltonen voitti urallaan kolmen SM-kultaa.
Liigan lisäksi Aaltonen pelasi KHL:ssä ja Ruotsin SHL.ssä. Uransa loppupuolella hän piipahti myös Tshekeissä ja Tanskassa.
Aaltonen pelasi menestyksekkään uran maajoukkueessa. Hän voitti leijonapaidasssa MM-kultaa ja olympiapronssia Sotshissa 2014. Hän pelasi viidet MM-kisat ja yhdet olympialaiset.
Pelaajauransa jälkeen Aaltonen haluaa jatkaa rakkaan lajinsa parissa.
– Kiekon parissa työskentely kiinnostaa tosi paljon. Ikinä ei kuitenkaan tiedä, mitä elämä tuo tullessaan. Jääkiekolta on paljon saanut, niin pitää antaa takaisinkin. Haluan kyllä olla lajin kanssa tekemisissä, Aaltonen kertoo.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-seuralta ikävä päivitys – kapteeni perhesyiden vuoksi sivuun
- HIFK: maalivahtihankinta paljastui
- Kari Jalonen: päätös julki
- Rajua tekstiä: Suomalainen NHL-puolustaja haluaa siirron toiseen seuraan – ”Suoraan sanottuna…”
- TPS: raju takaisku!
- IS: HIFK:n uusi pelaajahankinta selvisi!
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- Urheilucast: Juhamatti Aaltoselta paljastus NHL-virityksistään – tähän seuraan oli lähellä siirtyä
- THF: Raiskauskohussa ollutta ex-NHL-pelaajaa tarjottiin Liigaan – iso palkkatoive!
- Patrik Laineen Montreal painoi jättiuutisen tiskiin!
- Liiga-tähti paljasti: haluaa siirron huippuseuraan!
- IS: Kari Jalonen tekee paluun Liigaan!
- Ville Husson osoite selvisi NHL:ssä
- Olli Jokiselta suoraa puhetta Ilves-tappion jälkeen: ”Edes nämä pelaajat, jotka meillä on…”
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- Toimittaja: Jokerit vahvistuu Ilveksen entisellä hyökkääjällä!
- Ville Peltonen: Päävalmentajapesti!
- HIFK:sta tuli yleinen vitsi – nyt iski kansainvälinen ravintolaketju
- HIFK:n uusin tempaus sai fanit raivon partaalle: ”V***u mikä rimanalitus”
- Suomalaishyökkääjälle näytettiin ovea NHL:ssä