Alkavalla Liiga-kaudella nähdään uusi, NHL:stä sekä kansainvälisistä otteluista tuttu järjestelmä.

Liiga kertoi keskiviikkona kotisivuillaan, että jatkossa erotuomarit kuuluttavat ottelun yleisölle ja MTV:n lähetysten katsojille rangaistusten syyt ja videotarkistuksiin liittyvät asiat.

– Haluamme palvella yleisöä entistä paremmin ja selkeyttää katsojakokemusta. Kuulutukset halleissa ja tv-tuotannoissa tuovat ottelutapahtumaan yhden tärkeän uuden elementin. Pyrimme lisäämään ymmärrystä siitä, mitä ottelussa seuraavaksi tapahtuu ja mistä oli kyse, mikäli esimerkiksi epäselvää pelitilannetta on tarkasteltava uudelleen. Näissä tilanteissa yleisön on kuulutusten kautta mahdollista saada selvitys suoraan erotuomarilta, Liigan urheilujohtaja Jussi Markkanen perustelee uudistusta.

Uuden järjestelmän avulla mahdollistetaan myös tilannehuoneen sekä erotuomarien parempi kommunikointi ottelun ollessa käynnissä. Aikaisemmin jäällä toimivilla tuomareilla on ollut radioyhteys vain keskenään, mutta jatkossa päätuomarit saavat yhteyden jo pelitilanteiden aikana tilannehuoneeseen.

Uuden järjestelmän tavoitteena on Liigan tiedotteen mukaan sujuvoittaa peliä ja lisätä katsojien ymmärrystä siitä, mitä eri tilanteissa tapahtuu. Järjestelmää testataan harjoitusotteluissa ennen Liigan runkosarjan alkua.

LUE MYÖS: