IL: Teemu Hartikainen kertoo, miten rahojen kävi KHL-äkkilähdön jälkeen
Monet suomalaiset joutuivat tekemään äkkilähdön KHL:stä keväällä 2022. Venäjä oli aloittanut hyökkäyssodan Ukrainassa, eikä suurimmalla osalla suomalaisista ollut enää pelihaluja jatkaa venäläissarjassa.
Teemu Hartikainen oli yksi keväällä 2022 Venäjän jättäneistä suomalaisista. Hän kertasi lähtöään KHL:stä Iltalehden haastattelussa.
– Siinä oli haipakkaa silloin. Ensin voitettiin olympiakulta, sitten mentiin takaisin Venäjälle ja sitten sota alkoi. Mutta olin jo siinä joulun tienoilla päättänyt, että KHL-ura on ohi. Tietyllä tavalla se liiga oli jo syönyt minusta kaiken mehun, ja olisi ollut muutenkin jo aika katsoa muuta. Sota nopeutti lähtöäni Venäjältä parilla kuukaudella, Hartikainen kertoo.
– Nopealla syklillä me sieltä silloin lähdettiin, kun ei ollut mitään tietoa meneekö rajat kiinni. Tietämättömyys siinä tilanteessa oli aika raastavaa. Me ulkomaalaiset saimme perheet nopeasti pois maasta, mutta pelaajat jäivät sinne vielä muutamaksi päiväksi. Olisko meitä ollut noin kymmenkunta suomalaista pelaajaa, jotka tuli sitten kerralla sieltä pois.
KHL:stä lähteminen tarkoitti luonnollisesti suurta rahallista takaiskua.
– Palkanmaksu loppui siihen päivään kun lähdimme. Siinä olisi ollut kolme kuukautta palkkoja, jotka olisi pitänyt saada. Mutta kun itse purimme sopimuksen, niin palkanmaksu päättyi siihen. Ja tietenkin bonukset siltä kaudelta jäi saamatta, Hartikainen sanoo ja kertoo, ettei joutunut kuitenkaan jättämään rahojaan Venäjälle.
– Sain kaikki siirrettyä pois sieltä. Ennakoin niitä asioita ja siirtelin aikanaan sieltä pois hyvällä tahdilla muutenkin. Mulla ei jäänyt sinne pankkiin yhtään rahaa.
Ensi kaudeksi Hartikainen on tehnyt paluun kotimaan kaukaloihin. Hän pelaa kasvattajaseurassaan KalPassa.
LUE MYÖS
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Se on siinä: Suomalainen ykköskierroksen varaus avasi maalitilinsä NHL:ssä
- JYP hankki Mestiksen tehomiehen
- Kaapo Kakko: iso uutinen
- Teurastus Turussa – SaiPa kylvetti TPS:ää
- Entinen NHL-ykkösmaalivahti: KHL-sopimus
- Kärpät: loistouutinen!
- JYPiltä iso kiinnitys: ”Olisi varmasti ollut muuallakin ottajia”
- NHL-seura kiinnitti ruotsalaisvahtinsa – 12 miljoonan dollarin sopimus kouraan
- Ässät: tärkeä jatkosopimus
- Jatkaako Raimo Helminen SaiPassa? MTV: Seurapomolta vihjaileva kommentti
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!
- Urheilucast: JYP yrittää napata toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tähdestä kova kilpailu
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- Maalitykki leikkauspöydälle – jättitehot AHL:ssä iskenyt suomalaistaituri korvaajaksi
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”
- HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
- The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!