Tapparan NHL-lupaus loikkaa HIFK:hon – myös toinen pelaaja suuntaa Helsinkiin
Maalivahti Paavo Kohonen ja puolustaja Arttu Kärki siirtyvät HIFK:n paitaan.
Tapparassa viime kaudella 14 ottelua pelannut Kohonen liittyy HIFK:hon Slovakian pääsarjasta HK Duklasta. 22-vuotiaan Jokipoikien kasvatin sopimus kattaa ensi kauden.
– Paavo on kilpailuhenkinen, urallaan eteenpäin pyrkivä maalivahti, joka on jo todistanut olevansa voittava veskari nuorten tasolla sekä Mestiksessä. Hän tulee lisäämään kilpailua maalivahtiosastollamme, ja meidän tavoitteenamme on auttaa häntä ottamaan seuraava steppi urallaan miesten tasolla HIFK:n riveissä, HIFK:n urheilujohtaja Janne Pesonen sanoo seuran verkkosivuilla.
20-vuotias Kärki palasi viime kaudeksi Kanadan juniorisarja OHL:stä Suomeen. 20-vuotias puolustaja summasi Tapparan ja Ässien riveissä viime kaudella 43 Liiga-ottelussa tehopisteet 3+11=14.
Kärki on Vegas Golden Knightsin 3. kierroksen varaus kesältä 2023. Puolustajan kaksivuotinen sopimus sisältää kahden kuukauden koeajan.
– Artun potentiaalista kertoo Vegasin kolmannen kierroksen varaus. Hän on pelannut Pohjois-Amerikan juniorisarjassa erittäin kilpailullisessa ympäristössä ja nuorten MM-kisoissa. Hän tuo lisää kilpailua puolustukseemme ja uskon, että hän pystyy jatkamaan kehitystään osaavan ja vaativan valmennuksemme alaisuudessa, Pesonen kertoo.
LUE MYÖS:
- Liigassa jysähti – kauden toiset valmentajapotkut, Kai Suikkanen ruoriin!
- Edmonton ja Pittsburgh pistivät pelaajat vaihtoon – alkukauden tehomies siirtyy!
- CHL-ottelulla hirvittävä hinta – Liigan maalipörssin ykkönen telottiin ulos
- Patrik Laine venäläispelaajien seurassa – nyt agentti avaa tilanteen
- Jokerit rysäytti maalivahtiuutisia!
- Hitti vai huti? Jokerit julkaisi erikoispaidan Stadin derbyyn
- IL: Jonne Virtanen kiinnostaa muita seuroja – yksi vaihtoehto pois laskuista
- IL: Leo Komarov rikkoi hiljaisuuden – vihjaus uran jatkosta
- Liigassa tapahtuu – Jussi Markkanen siirtyy sivuun!
- Patrik Laineesta uusi väite – yllättävä NHL-seura pohtii suomalaisen palkkaamista
- Juhamatti Aaltonen lyttäsi Liiga-seuran vetovoiman MTV:llä: ”En usko, että mitään ihan tekijämiestä sinne saadaan”
- IL: Olli Jokisen HIFK:lle uusi sentteri – jo ensi viikolla!
- Yllättävä NHL-seura Patrik Laineen perässä? Antti Mäkinen: ”Nyt odotellaan”
- Jokerit-pelaaja lähti – uusi seura nappasi hänet heti
- Urheilucast: Jyrki Jokipakka antoi Tapparalle alennusta – näin paljon hän tienaa
- Liiga-viikon topit ja flopit: tässä ovat alkukauden MVP:t
- Tappara jysäytti jättimäisen sopimusuutisen!
- Sopimus julki – Pekka Jormakka palaa Liigaan!
- Leijonat-puolustaja lensi suihkuun alle kahdessa minuutissa – nyt tuli tuomio
- Jokereista pelaaja ulos – sopimus purettu!