Carolina Hurricanes on ajautunut kuilun partaalle NHL:ssä. Joukkue hävisi konferenssifinaalien kolmosottelun Florida Panthersille numeroin 2-6 ja on nyt yhden tappion päässä kesälomasta Panthersin johtaessa sarjaa voitoin 3-0.

Hurricanes on nyt hävinnyt peräti 15 pelaamaansa konferenssifinaalien ottelua peräkkäin. Se hävisi suoraan neljässä ottelussa Pittsburgh Penguinsille vuonna 2009, Boston Bruinsille 2019 sekä Panthersille 2023.

Tämän kevään ottelusarjassa Hurricanes on kolmeen matsiin onnistunut tekemään neljä maalia. Sen sijaan joukkue on päästänyt omiin peräti 16 osumaa.

Joukkueen päävalmentaja Rod Brind’Amour odottaa kärkipelaajiltaan paljon enemmän, mitä heiltä on tähän mennessä ottelusarjassa saatu. Hän otti asian myös puheeksi kolmosottelun jälkeen.

– Meillä on muutamia pelaajia, jotka eivät ole pelanneet sillä tavalla, mitä tarvitsemme tässä vaiheessa vuotta. Ei voi olla, että Jordan Staal ja Jordan Martinook ovat parhaita pelaajiamme. He ovat olleet sitä jokaisena iltana. Me tarvitsemme enemmän joiltakin pelaajilta, Brind’Amour sanoi mainitsematta ketään pelaajia nimeltä.

Panthersin ja Hurricanesin välinen neljäs ottelu on luvassa tiistain vastaisena yönä Suomen aikaa.

LUE MYÖS