Tästä syystä Carolina luopui Mikko Rantasesta: ”En halua puhua pelaajan puolesta, mutta…”
Mikko Rantanen siirtyi perjantain siirtotakarajalla Carolina Hurricanesista Dallas Starsiin koko liigaa järisyttäneessä treidissä.
Suomalainen ehti pelata vain 13 ottelua Raleigh’ssa liityttyään joukkueeseen Coloradosta. Aika Carolinassa jäi lyhyeksi: Rantanen kaupattiin Texasiin vaihdossa neljään varausvuoroon ja Logan Stankoveniin.
− En halua puhua pelaajan puolesta, mutta sain sellaisen käsityksen, ettei tämä tuntunut hänelle kodilta, Carolina Hurricanesin GM Eric Tulsky sanoi kaupan toteuduttua seuran lehdistötilaisuudessa.
Tulsky yritti saada Rantasen kiinnitettyä Hurricanesiin pitkällä jatkosopimuksella, mutta kävi ilmi, ettei suomalainen halunnut jäädä seuraan. Rantanen kartoitti mahdollisuuksiaan kuukauden ajan ja totesi olevansa valmis puntaroimaan tulevaisuuttaan vapaana agenttina kesällä.
Rantanen ei ehtinyt vapaille markkinoille, mutta hyväksyi Dallas Starsin ehdotuksen kahdeksan vuoden mittaisesta ja arvoltaan 96 miljoonan dollarin diilistä.
− Hän on erittäin hyvä pelaaja, ja se olisi ollut hieno lopputulos, jos olisimme saaneet pidettyä hänet. Hän olisi voinut olla osa Stanley Cup -rynnistystämme, mutta meidän oli tartuttava tarjoukseen, Tulsky kommentoi.
”Seuralle hyväksi”
Toimitusjohtaja totesi, että Rantasen hankinta alun perinkin oli iso riski, kun varmuutta jatkosta ei ollut.
Hän jatkoi, että riskejä on kuitenkin otettava, jos mestaruuden mielii voittaa. Rantanen ei jäänyt Carolinaan, mutta Dallasilta saatu korvaus oli riittävä Tulskylle.
− Uskon, että saimme tässä vaihtokaupassa niin hyvän vastineen, että se on seuralle hyväksi tulevaisuutta ajatellen, GM perusteli.
Rantasen siirtosaaga venyi viime hetkille saakka, joten Hurricanes ei tehnyt enää muita isoja peliliikkeitä. Stankoven ja viitoskierroksen varauksella saatu Mark Jankowski olivat ainoat uudet pelaajat.
− Olisi ollut mukavaa saada pelaaja tai kaksi lisää, mutta pelaamme niillä korteilla, jotka meillä on, Tulsky totesi.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Torontossa kuhisee! Auston Matthewsin kauppaaminen harkinnassa
- Veli-Matti Savinainen ei suostunut pelaamaan Pride-paidassa: ”En koe ideologiaa asiana, jota haluan edustaa”
- Liigassa on tapahtumassa karu sulaminen aivan runkosarjan viime metreillä!
- Toimittaja: Pitkäaikaista SHL-tähteä havitellaan Liigaan: ”Saanut useamman tarjouksen”
- Tappara-tähti Aapeli Räsänen: pelikielto!
- Patrik Laineen tilanne ratkesi – näin kommentoivat seurapomo ja päävalmentaja
- NHL:stä surkea suomalaisuutinen: Roope Hintz loukkaantui
- Jevgeni Malkin sai törkytempustaan pelikieltoa!
- NHL:ssä pamahti jättitreidi! Nazem Kadri kaupattiin mestarisuosikin riveihin
- Rasmus Ristolaiselle yllätyskohtalo NHL:ssä – fanit raivona: ”Brutaalia”
- PP: Tappara valmistelee siirtorajapäivän isointa pommia!
- Semir Ben-Amor pidätettiin – ex-kohupelaaja kommentoi rajua rikosepäilyä Seiskalle
- Jarmo Kekäläinen rysäytti siirtopommin – NHL-supertähti matkalla Buffaloon!
- Se oli siinä – Florida Panthers heitti hanskat tiskiin, supertähti kaupan!
- Petr Kodytek: uusi seura!
- Lähde: Jarmo Kekäläinen iski pöytään järisyttävän tarjouksen – Konsta Helenius osana jättitreidiä
- Urheilucastilta hurja väite: HIFK:n urheilupomoksi hakenut todellinen yllätysnimi!
- Eeli Tolvanen NHL:n siirtospekulaatioissa – nyt kajahti iso uutinen
- Karri Kivi MTV:llä: tässä Tapparan ykköshaastaja kevääseen: ”Ihanteellinen moodi”
- IL: Liigan parhaalle tuomarille monoa: ”Ei asiaa muuten perusteltu”