Jättipalkkainen NHL-tähti myöntää: Haluaa siirron mestarisuosikin riveihin

Chicago Blackhawksin tähtipuolustaja Seth Jones haluaa siirron uusiin maisemiin ennen NHL:n siirtotakarajan umpeutumista.
9,5 miljoonan dollarin jättimäistä vuosipalkkaa nauttiva 30-vuotias yhdysvaltalaistähti edustaa Blackhawksia nyt neljättä kauttaan. Puolustaja myöntää suoraan olevansa pettynyt seuran hitaasti etenevään uudelleenrakennusprojektiin.
– Olen ollut täällä nyt neljä vuotta, jotka ovat kiistatta olleet seuran synkintä vaihetta pitkiin aikoihin. Asiat kehittyvät, mutta aikataulu sille ei ole välttämättä linjassa sen kanssa, mitä itse toivoisin. Minulla ei ole mitään ketään vastaan. En vastusta päätöksiä, joita seurajohto tekee, mutta joskus asiat vain eivät etene kaikkien aikataulun mukaisesti, Jones myöntää Blackhawksin sisäpiiritoimittaja Ben Popen haastattelussa.
Jones on kertonut seurajohdolle olevansa valmis luopumaan sopimukseensa kirjatusta siirrot estävästä pykälästä saadakseen siirron jonkin NHL:n mestarisuosikin riveihin. Tähtipuolustajan nykyinen jättisopimus kestää kesään 2030 asti.
LUE MYÖS:
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Ukko-Pekka Luukkosesta kajahti huonoja uutisia
- Oho! NHL-toimittajalta herkullinen spekulaatio ennätysdiilistä kieltäytyneestä Kirill Kaprizovista
- Raipen SaiPan maalivahdilta karmea moka
- Lähes 300 NHL-ottelua pelannut Kanadan MM-kultapelaaja SM-liigaan!
- Marc-André Fleury lopettaakin uransa Pittsburghissa
- Tappara-kolossi hakee NHL-sopimusta
- Yli 700 NHL-ottelun konkari solmi uuden sopimuksen – siirtyy Eurooppaan
- Lähde: Nämä NHL-seurat kiinnostuneet olympialaisiin valitusta sentteristä – suomalaislupaus mukana spekulaatioissa
- NHL:ltä iso päätös: vapaille markkinoille viisi uutta pelaajaa!
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Kahden seuran dominointia! Tässä ovat Liigan TOP 5 -puolustajat
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Kovin tutkapari löytyy Savosta! Tässä ovat Liigan TOP 5 -hyökkääjät
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Käsittämätön taso! Tässä ovat Liigan TOP 5 -maalivahdit
- Liigan kausiennakko – sijat 8-5: Päättyykö vuosikausien korpivaellus viimein?
- Kärpät-vahti: uusi seura!
- Lähde: Ruotsalaishyökkääjä siirtyy Liigaan – iski 113 pistettä junnusarjassa
- NHL-järkäle paljasti: haluaa siirtyä Edmonton Oilersiin!