Sport ja HIFK kohtasivat lauantaina Vaasassa. Ottelu päättyi HIFK:n jatkoaikavoittoon lukemin 3-2.

HIFK:n puolustajalupaus Aron Kiviharju, 20, palasi kokoonpanoon kuukauden loukkaantumisen jäljiltä. Hän kertoi ottelun jälkeen SuomiKiekolle pelin olleen tasainen ja molemmille joukkueille tärkeä, sillä pisteitä kummallekaan ei ole alkukauden aikana liikaa kertynyt.

– Molemmat joukkueet ovat pelanneet kuitenkin kohtalaisen hyvin. Molemmat tiesivät, että panos on iso. Tosi laadukas jääkiekkopeli ja varmaan yleisöllekin viihdyttävä. Pitää antaa kotiyleisölle propsit, että oli mainio meininki täällä tänään, Kiviharju toteaa.

Sport johti peliä vielä loppuhetkillä. HIFK luuli jo tasoittaneensa pelin, mutta osuma hylättiin potkumaalina. Hetkeä myöhemmin HIFK kuitenkin pystyi tasoittamaan pelin ja voittamaan ottelun lopulta jatkoajalla. Kiviharju nostaakin esiin joukkueen sitkeyden.

– Kyllä me oltiin aika tillilihaa. Siitä pitää nostaa joukkueelle hattua. Meidän ongelma on ehkä ollut aikaisemmin, että me vähän lamaannutaan, kun vastustaja tekee johtomaalin. Nyt pysyttiin kovana loppuun asti. Joukkueelta iso kasvu.

Kiviharju ehti pelata alkukaudesta kaksi ottelua ennen loukkaantumistaan. Lauantaina hän palasi kaukaloon noin kuukauden tauon jälkeen ja keräsi heti kaksi syöttöpistettä. Jääaikaa Kiviharjulle kertyi yli 21 minuuttia.

– Tuntui erinomaiselta tietysti. Tätä hommaa tehdään sen takia, että saisi pelata. Tietysti aina ilkeä katsoa katsomosta, kun joukkue häviää ja haluaisi olla auttamassa, mutta ei pysty mitään muuta kuin tsemppaamaan jätkiä henkisellä puolella. Oli kiva olla tänään takaisin askissa.

Kiviharju kuvailee loukkaantumisen vuoksi sivussa olemista henkisesti raskaaksi, mutta siinä tilanteessa täytyy keksiä muita keinoja olla joukkueen tukena.

– Siinä kohtaa oma työ on tuoda sinne koppiin positiivista energiaa, ja vaikka hävitään pelejä, niin silti koittaa pitää tunnelmaa siellä yllä. Se on käytännössä ainut anti, minkä pystyy tuomaan. Ja sitten omalta osalta pistää sen vamman, mikä sitten onkaan, niin nopeammin takaisin kuntoon, Kiviharju sanoo.

Kiviharjun uraa ovat varjostaneet loukkaantumiset. Ensimmäisellä HIFK-kaudellaan hänen pelit päättyivät jo syksyllä seitsemän ottelun jälkeen leikkaushoitoa vaatineeseen vammaan. Ajan myötä Kiviharju on oppinut käsittelemään loukkaantumisten aiheuttamia poissaoloja kuitenkin paremmin.

– Se ensimmäinen vähän isompi vamma, mikä tuli silloin kun tulin Helsinkiin, niin silloin ei ehkä vielä osannut käsitellä sitä. Tietysti inhimillistä, kun ikää oli silloin 17. Mutta kokemukset opettaa. Ne ei ole aina niin mukavia, mutta kyllä niistä oppii.

Kiviharju linjaa tärkeimmäksi tavoitteekseen nyt pysyä ehjänä. Samalla hän uskoo sekä oman että koko joukkueen pelin kehittyvän kauden edetessä.

– Silloin kun joukkue pelaa hyvin, niin sieltä pystyy yksilötkin erottumaan. Mä uskon, että saatiin tänään iso voitto meille henkisesti myöskin, Kiviharju toteaa.

Joni Alatalo

LUE MYÖS: