Jokerit jysäyttämässä ison kaappauksen – Tapparasta tuttu tehomies haaviin?
Helsingin Jokerien mediatiimi kiusoittelee seuran faneja uudella puolustajahankinnalla.
Jokerit julkaisi X-tilillään humoristisen yksityisviestiketjun ”urheilutoimenjohtajan” ja mediatiimin välillä. Urheilutoimenjohtaja paljasti, että uusi puolustaja saapuu Pasilaan maanantaina IC142-junalla.
Uuden puolustajan kerrotaan myös pelaavan vasen käsi alhaalla ja pelinumerolla 44.
Kokenut Liiga-mies tulossa?
Näillä tiedoilla jokerifanit arvasivat nopeasti, että uusi hankinta voisi olla Tapparassakin tällä kaudella nähty Teemu Suhonen, joka on pelinumerolla 44 urallaan pelannut leftin puolustaja.
Myös se viittaa Suhosen saapumiseen, että Kuopiosta lähtevä IC142-juna kulkee muun muassa Jyväskylän, Tampereen ja Hämeenlinnan kautta, ja Suhonen on pelannut urallaan kaikissa näissä kaupungeissa.
35-vuotias Suhonen siirtyi marraskuussa Tapparaan joulutaukoon asti ulottuvalla pätkäpestillä. Konkari pelasi Tapparan paidassa 12 ottelua tehoin 0+1. Viime kaudella Suhonen teki Vaasan Sportin riveissä 46 ottelussa 25 tehopistettä.
Liigassa Suhonen on pelannut yhteensä 373 runkosarjaottelua (51+118=169) ja 22 pudotuspeliottelua (2+9). KalPan kasvatti on edustanut urallaan JYPiä, Sportia, Tapparaa, Jukureita ja HPK:ta. Tämä lisäksi hänen vyöllään on 320 Mestis-ottelua.
Suhonen on Jokerien päävalmentajalle Risto Dufvalle ennestään tuttu mies Jukureista. Puolustaja tykitti mikkeliläisten riveissä kaudella 2017-18 hulppeat 39 tehopistettä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tämä ei lupaa hyvää: Oliver Kapasesta surkea havainto
- Vezina-finalistit julki: NHL:n paras maalivahti löytyy tästä kolmikosta
- Leijonat-hyökkääjä palaa Liigaan – TPS nappasi riveihinsä
- TPS hankki kovan paluumuuttajan – haaviin tuore pistepörssivoittaja!
- Lukko värväsi toisen Liiga-seuran varakapteenin
- Se oli siinä – Liigan kulttipelaaja teki kovan päätöksen!
- Pikkuleijonien mitalihaaveet murskaksi – karvas tappio MM-puolivälierässä
- Ilves-tähti katosi yllättäen kesken pudotuspelien – AL: nyt selvisi totuus
- Nyt se on varmaa: Liigan supertähti siirtyy Jokereihin!
- Hannes Hyvönen: Liiga-seura vaihtuu!
- UC: Jokerit rysäytti jättihankinnan – nyt tuli karu tieto
- IL: Raimo Helmisen SaiPa jysäytti hurjan kaappauksen – ”Kovemmat meriitit kuin Maxime Fortierilla”
- Jokerit räväytti: 15 pelaajakiinnitystä julki!
- Jukka Jalonen palaa Liigaan!
- Eero Teräväinen: iso Liiga-huhu!
- Keski-Euroopan ”suomalaisseurasta” ei oteta pelaajia Leijonien MM-leiriryhmään
- IL: HIFK kävi ryöstöretkellä Liigan välieräjoukkueessa – Olli Jokisella selvä teema
- Pelicans-kapteeni jättää seuran – ”Kiitos”
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- HPK rysäytti: Tiskiin 10 pelaajasopimusta – neljä uutta hankintaa

