Floridan päävalmentaja täräytti kovan arvion Anton Lundellista – sanoi mikä on Lundellin paras ominaisuus
TAMPERE. Florida Panthers pelaa Dallas Starsia vastaan Tampereella tänään perjantaina ja huomenna lauantaina.
Ottelun alla Floridan päävalmentaja Paul Maurice antoi vuolaat kehut Aleksander Barkoville ja Anton Lundellille. Barkovia Maurice kehui kokonaisvaltaisesta pelaamisesta.
– Mielestäni parhaat johtajat ovat sellaisia, joihin muut voivat samaistua, Maurice aloitti.
– Sarjassamme on sellaisia tähtiä, että kukaan muu ei pysty samaan kuin he. Sasha Barkov pelaa monipuolista peliä. Se on paras asia hänessä. Hän osaa pelata kiekolla, mutta sen lisäksi hän blokkaa vetoja, taklaa ja riistää kiekkoja. Menetyksen jälkeen hän luistelee kiekon alle.
– Hän tekee asioita, joita kaikki tähdet eivät tee, ja siksi hän voi mennä juttelemaan nelosketjunkin pelaajalle.
Lundellista Maurice tarjosi kovan ennusteen, minkä lisäksi hän kehui nuorukaisen yhtä ominaisuutta erityisesti.
– Antonilla on pelissään yksi asia, josta hän voi olla ylpeä ja se on tasaisuus. Lundellin pelaaminen on niin tasaista, että hän on menossa nyt Barkovin suuntaan. Parhaiden johtajien suuruus on aina perustunut tasaisuuteen.
Yleisellä tasolla Maurice on ollut vakuuttunut suomalaisista pelaajista. Hänen mielestään suomalaisesta pelaajasta tietää, mitä saa – mitä ei välttämättä voi sanoa kaikkien muiden maiden pelaajista.
– Tämä tulee saamaan monet raivoihinsa… Suomalaispelaajat ovat mielestäni todella ammattimaisia ja kokonaisvaltaisia jo hyvin nuorella iällä, Maurice sanoi.
– Suomalaiset tietävät, mitä työnteko on. He pelaavat kovaa ja osaavat kilpailla.
Floridan ja Dallasin välinen ottelu alkaa perjantaina kello 20.
Jaakko Perttilä
X: @jaakkoPerttila
LUE MYÖS
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leijonat-legendan pojan ura jatkuu Sveitsissä
- Hurja tutkalukema: Tässä on NHL:n nopein pelaaja
- NHL-veteraanin uskomaton teräsmiesputki venyy – nousi kaikkien aikojen kakkoseksi!
- SHL:n kriisiseurassa kuhisee: siirtomarkkinoille tulossa iso nippu pelaajia
- Lähde: Liigasta tuttu pistetykki siirtyy uuteen seuraan!
- Oikeustieteen tohtorilta kova lausunto Liigan kohusikailusta: ”Ehdollista vankeutta pitäisi saada”
- Anze Kopitarilta huima temppu NHL:ssä – nousi kaikkien aikojen ykköseksi!
- Suomalaisvahti vapaille markkinoille? NHL-mies voi viedä työpaikan SHL:ssä
- Olli Määttä hurjassa iskussa NHL-siirron jälkeen! Taas tuli tulosta
- Saku Koivun 31 vuotta vanha Liiga-ennätys romukoppaan
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- IL: Liigan nopein pelaaja loikkaa kilpailijan riveihin!
- HIFK:sta tuttu Luke Martin vapailla markkinoilla – tällainen on hintalappu
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- IL: Kulisseissa muhii jättiyllätys – Liigaan uusi seura?
- Tapparasta lähtenyt Roby Järventie: iso huhu!
- SS: Joonas Lyytinen palaa Liigaan!
- Jani Mäkelä otti kantaa Veli-Matti Savinaisen ratkaisuun: ”Yksi mies löytyi”