IS: Juhamatti Aaltoselta suora paljastus – ura päättymässä!

Kevään 2011 MM-kultaleijona Juhamatti Aaltonen, 39, on parhaillaan ilman sopimusta.
Taiturihyökkääjä purki kauden alla sopimuksensa Pelicansin kanssa. Aaltonen myöntääkin Ilta-Sanomille harkitsevansa vakavissaan uransa paketoimista.
– Sitähän tässä mietitään. Kova pähkäily on käynnissä. Jos olisi jotakin hyvää tarjolla, niin ehkä sitä voisi vielä rykästä. Mutta jos ei ole, sitten lopetan. Niin kai se fiilis vähän tällä hetkellä on, Aaltonen myöntää.
Aaltonen on yhdistetty viime aikoina huhuissa myös Mestiksessä pelaaviin Jokereihin. Nämä huhut mies kuitenkin kiistää.
– Moni sitä on kysellyt, mutta en tiedä yhtään, mistä tuo juttu on tullut. Kai siellä joku on laittanut huhun liikkeelle. Ikinä ei voi sanoa ei ikinä, mutta vähän sellainen fiilis on, että lähteä sitten 39-vuotiaana johonkin Kajaaniin pelaamaan… Ehkä ei tällä hetkellä ajatuksena napostele, Aaltonen naulaa.
Hyökkääjäkonkari sanoo pitävänsä oven auki vielä pelaamiselle jossakin Euroopan pienemmistä sarjoista. Aaltonen myöntää suoraan, että tässä tapauksessa kyseessä olisi enää ns. jäähdyttelypesti.
– Jos ulkomaille lähden, niin sitten johonkin Italian sarjoihin. Lasketteleen ja pellaileen, Aaltonen maalailee.
Aaltonen palasi viime kauden lopulla Liigaan ja Pelicansiin, jossa rooli jäi kuitenkin pieneksi. 11 runkosarjapelissä tehot 2+4 iskenyt taituri pelasi pudotuspeleissä 17 ottelua merkkauttaen niissä tehot 1+3. Aaltosen kausi – ja kenties koko ura – päättyi finaalitappioon Tapparaa vastaan.
LUE MYÖS:
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Edmonton-valmennukselta kova ratkaisu – Kasperi Kapaselle kävi kova kohtalo
- Muuttoliike länsinaapurista jatkuu! AL: Tapparalle uusi ruotsalaisvahvistus
- NHL-toimittaja: Floridalta kova vaatimus tähtipuolustaja Aaron Ekbladille
- Lähde: Carolina tarjoamassa jättisopimusta Mitch Marnerille
- Lähde: Tässä Liigan pistelingon uusi joukkue
- Jesse Puljujärvi ja Kaapo Kähkönen juhlivat jo – lopulta voitto karkasi käsistä
- NHL:n entinen kärkivaraus kaupattiin – takana tykkikausi Euroopassa
- Florida tekemässä jättimäisen jatkosopimuksen maalipyssy Sam Bennettin kanssa?
- Maisema vaihtuu pian? Rangersilta tyly ilmoitus tähtipuolustajalle
- Veteraanit iskussa: NHL-maalintekijöiden keski-ikä kasvanut kevään edetessä
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Lähde: SHL-seura haluaa eroon Liigan entisestä tähtivahdista
- Paljastus kulisseista: NHL-seura valmistelee hurjaa siirtojytkyä!
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Kärppien tähtipelaajalta paljastus – maisema vaihtuu!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä