Edmonton Oilersissa pelannut suomalaispuolustaja löysi uuden seuran: ”Tavoitteemme on voittaa mestaruus”
Suomalaispuolustaja Markus Niemeläinen, 26, siirtyy Pohjois-Amerikasta Saksan DEL-liigaan. Hän on solminut yksivuotisen sopimuksen Eisbären Berlinin kanssa.
Niemeläinen pelasi viime kaudella AHL-seura Bakersfield Condorsin riveissä. Hän pelasi 35 runkosarjaottelua tehoin 1+4 sekä kaksi pudotuspeliä pisteittä.
Edmonton Oilers varasi Niemeläisen 3. kierroksella (#63) kesällä 2016. Hän pelasi Edmontonin organisaatiossa edelliset neljä kautta. NHL:ssä Niemeläinen sai vastuuta kahdella kaudella kaikkiaan 43 ottelun verran pistein 0+1. AHL:ssä hän tahkosi 127 ottelua.
– Markus Niemeläinen on kokenut puolustaja, joka on pelannut NHL:ssä. Hän on pitkä ja fyysisesti vahva. Markus osallistuu myös hyökkäykseen hyvin. Suomalaisena hän tuntee jo eurooppalaisen jääkiekon, kommentoi Eisbärenin urheilujohtaja Stéphane Richer seuran tiedotteessa.
Niemeläinen hehkutti siirtoaan uuteen seuraan. Eisbären on hallitseva Saksan mestari ja se on voittanut DEL-mestaruuden kaikkiaan kymmenen kertaa, joista jokaisen 2000-luvulla.
– Olen erittäin iloinen saadessani pelata luultavasti parhaassa DEL-seurassa. Olen kuullut, että Eisbärenin fanit, Berliinin kaupunki ja Uber Arena ovat Euroopan parhaimmistoa. Tavoitteemme on voittaa mestaruus, annan kaikkeni sen eteen. En malta odottaa, että pääsen tapaamaan uusia joukkuetovereitani.
Ennen rapakon taakse siirtymistään Niemeläinen pelasi Liigassa HPK:n ja Ässien riveissä. Hän voitti HPK:ssa Suomen mestaruuden keväällä 2019.
LUE MYÖS
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Se on siinä: Suomalainen ykköskierroksen varaus avasi maalitilinsä NHL:ssä
- JYP hankki Mestiksen tehomiehen
- Kaapo Kakko: iso uutinen
- Teurastus Turussa – SaiPa kylvetti TPS:ää
- Entinen NHL-ykkösmaalivahti: KHL-sopimus
- Kärpät: loistouutinen!
- JYPiltä iso kiinnitys: ”Olisi varmasti ollut muuallakin ottajia”
- NHL-seura kiinnitti ruotsalaisvahtinsa – 12 miljoonan dollarin sopimus kouraan
- Ässät: tärkeä jatkosopimus
- Jatkaako Raimo Helminen SaiPassa? MTV: Seurapomolta vihjaileva kommentti
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!
- Urheilucast: JYP yrittää napata toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tähdestä kova kilpailu
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- Maalitykki leikkauspöydälle – jättitehot AHL:ssä iskenyt suomalaistaituri korvaajaksi
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”
- HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
- The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!