Edmonton Oilersissa pelannut suomalaispuolustaja löysi uuden seuran: ”Tavoitteemme on voittaa mestaruus”
Suomalaispuolustaja Markus Niemeläinen, 26, siirtyy Pohjois-Amerikasta Saksan DEL-liigaan. Hän on solminut yksivuotisen sopimuksen Eisbären Berlinin kanssa.
Niemeläinen pelasi viime kaudella AHL-seura Bakersfield Condorsin riveissä. Hän pelasi 35 runkosarjaottelua tehoin 1+4 sekä kaksi pudotuspeliä pisteittä.
Edmonton Oilers varasi Niemeläisen 3. kierroksella (#63) kesällä 2016. Hän pelasi Edmontonin organisaatiossa edelliset neljä kautta. NHL:ssä Niemeläinen sai vastuuta kahdella kaudella kaikkiaan 43 ottelun verran pistein 0+1. AHL:ssä hän tahkosi 127 ottelua.
– Markus Niemeläinen on kokenut puolustaja, joka on pelannut NHL:ssä. Hän on pitkä ja fyysisesti vahva. Markus osallistuu myös hyökkäykseen hyvin. Suomalaisena hän tuntee jo eurooppalaisen jääkiekon, kommentoi Eisbärenin urheilujohtaja Stéphane Richer seuran tiedotteessa.
Niemeläinen hehkutti siirtoaan uuteen seuraan. Eisbären on hallitseva Saksan mestari ja se on voittanut DEL-mestaruuden kaikkiaan kymmenen kertaa, joista jokaisen 2000-luvulla.
– Olen erittäin iloinen saadessani pelata luultavasti parhaassa DEL-seurassa. Olen kuullut, että Eisbärenin fanit, Berliinin kaupunki ja Uber Arena ovat Euroopan parhaimmistoa. Tavoitteemme on voittaa mestaruus, annan kaikkeni sen eteen. En malta odottaa, että pääsen tapaamaan uusia joukkuetovereitani.
Ennen rapakon taakse siirtymistään Niemeläinen pelasi Liigassa HPK:n ja Ässien riveissä. Hän voitti HPK:ssa Suomen mestaruuden keväällä 2019.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ei ole totta! Loukkaantumisten kurittamalle KalPalle lisää lunta tupaan
- Nathan MacKinnonilta tylyä puhetta olympialaisista
- Ykkösmaasta ei epäilystäkään! Tässä ovat olympialaisten TOP 5 -hyökkäysosastot
- Lukko teki tärkeän kiinnityksen: ”Ottanut selkeitä kehitysaskelia”
- Shokkipäätös! Kanadan NHL-miljonäärit ulos olympiakylästä
- SuomiKiekon kysymys sai Brady Tkachukin repeämään – ”Ei me ihan niin hulluja olla!”
- Ruotsille surkeita uutisia: NHL-supertähti sivussa harjoituksista!
- Kärpät-tähden nimi siirtohuhuissa – tässä uusi osoite?
- KalPa: karuja uutisia!
- Kuka on Leijonien seremoniamestari? Juuse Sarokselta yllätysvastaus!
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- Urheilucast: Tässä on Juho Lammikon uusi seura
- Lähtö tuli – Liiga-seura repi hyökkääjän sopimuksen
- Venäjältä shokkitieto: 32-vuotias huippuhyökkääjä kuollut