TPS kiinnitti järkälemäisen maajoukkuepuolustajan: ”Esimerkillinen tyyppi kaikin puolin”
TPS on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen tanskalaispuolustaja Oliver Lauridsenin kanssa.
Lauridsen, 35, siirtyi TPS:n riveihin viime kaudeksi Ruotsista. Hän kirjasi 57 Liigan runkosarjaotteluun tehopisteet 3+6. Pudotuspeleissä hän iski kahdeksaan otteluun yhden maalin.
– Vuosi lisää TPS:ssä tuntuu uskomattoman hyvältä. Minä ja perheeni viihdymme erittäin hyvin Turussa. Meillä oli melko vaihteleva kausi viime vuonna. Loppua kohden ja pudotuspeleissä näytimme mielestäni, miten laadukas joukkue pystymme olemaan. Siksi odotan innolla ja positiivisin mielin tulevaa kautta. Viime kauden päätöksen jälkeen olen nälkäinen aloittamaan uudelleen ja rakentamaan joukkuetta eteenpäin. Olemme luoneet perustan ja tiedämme, kuinka hyviä voimme olla – se on tärkeää, Lauridsen sanoo TPS:n tiedotteessa.
TPS:n pelaajakoordinaattori Tomi Kallio hehkuttaa Lauridsenin jatkosopimusta.
– Todella esimerkillinen tyyppi kaikin puolin ja jäällä erilainen pelaaja – ja niitäkin pitää olla. Sellainen joukkue ei voita minun mielestä, missä kaikki ovat samanlaisia pelaajia – sellainen joukkue harvoin voittaa. Maailmassa on paljon isoja pakkeja, jotka eivät ole ilkeitä vaan nallekarhuja. Hän ei ole sellainen, vaan laittaa kroppaa likoon, blokkaa valtavan määrän kiekkoja ja voittaa kaksinkamppailuja. Hän on sellainen ikävä pelaaja kohdata. Ollaan enemmän kuin iloisia, että hän on meidän paidassa eikä muualla, Kallio kiteyttää.
Isokokoinen (197cm / 108kg) Lauridsen on tuttu myös Jokerien paidasta, jossa hän pelasi KHL:ää vuosina 2016-2020. Tanskan maajoukkueessa Lauridsen on pelannut 11 kertaa MM-kisoissa sekä kerran olympialaisissa.
LUE MYÖS
- HS: Tämä on tilanne Niko Huuhtasen Liiga-paluun suhteen
- Liigasta tutulle suomalaistähdelle lähtöpassit NHL:ssä – sopimus puretaan!
- Maisema vaihtuu – Liigasta tutun tehopuolustajan KHL-sopimus purettiin!
- Samuel Helenius: uusi NHL-sopimus kouraan!
- HIFK:lta vihjaileva päivitys: huippukiinnitys tulossa
- I-P: Liiga-seuran ulkomaalaisvahti lähtökuopissa – uusi seura hakusessa: ”Jotain virityksiä on ollut”
- Liigaan tähyävä Mestis-seura julkaisi yllätyshankinnan!
- NHL:n ykkösvaraukselle ollaan jo lyömässä floppileimaa Pohjois-Amerikassa
- Paljastus kulisseista: Olympialaisten kaukalosta löytyi hämmentävä yksityiskohta – ”En ymmärrä”
- Ismo Lehkoselta raju arvio Liigan yllättäjäjoukkueesta: ”Rupeaa tankit tyhjenemään”
- LIVESEURANTA: Liigan yhtiökokous ja sarjajärjestelmäuudistus
- MTV: Jokerit kasaa hurjaa jengiä Liigaan!
- IL: Jokerit jysäytti huippuhankinnan – haaviin Leijonista tuttu ex-NHL-hyökkääjä
- ESPN: Edmonton valmis rysäyttämään vaihtokaupan – tämä NHL-vahti tähtäimessä!
- Liiga-seura valmistelee jättikaappausta! Urheilucast: Ryan Lasch kiikarissa
- Ruotsalaislähde: SHL-mestari kaupittelee suomalaiskaksikkoaan
- Ismo Lehkoselta raju arvio Liigan yllättäjäjoukkueesta: ”Rupeaa tankit tyhjenemään”
- Leijonien EHT-joukkue julki – Antti Pennaselta raju ratkaisu
- IS: Liigaan tyrkyllä uusi joukkue – ”Ilman muuta olisimme mukana”
- Raimo Helminen sai vastustajan valmentajan naurun valtaan: ”Se on Vertti”
