Liigasta jätettiin tutkintapyyntö: ”Kyse on kartellista”
Pelaajayhdistys on jättänyt maanantaina Liigasta tutkintapyynnön Kilpailu- ja kuluttajavirastolle (KKV).
SJRY tiedottaa verkkosivuillaan, että se haluaa KKV:n tutkivan jääkiekon sarjajärjestelmien laillisuuden.
– On tärkeää, että nykyisen sarjajärjestelmän epäilty laittomuus tutkitaan. Näin pääsemme rakentamaan yhdessä parempaa tulevaisuuden suomalaista jääkiekkoa pelaajille, kannattajille ja kaikille osapuolille.
– Olen ylpeä meidän hallituksesta, joka yksimielisesti uskalsi ottaa tämän rohkean askeleen. Nyt on se hetki, kun ei saa luovuttaa, Pelaajayhdistyksen puheenjohtaja Teemu Ramstedt sanoo tiedotteessa.
Pelaajayhdistys kertoo, että sen keväällä 2023 teettämässä pelaajakyselyssä 98 prosenttia kantansa kertoneista Liiga- ja Mestis-pelaajista haluaa urheilulliset avoimet sarjat.
– Tämä asia on tärkeä suomalaisille pelaajille riippumatta siitä, millä sarjatasolla tai missä maassa he pelaavat. Tämän prosessin aikana on näkynyt, miten yhtenäisesti pelaajat ovat tukeneet asiaa, varapuheenjohtaja Ilari Melart kertoo.
Asianajaja: ”Kyse on kartellista”
Pelaajayhdistyksen asianajaja Matti Huhtamäen mukaan kyse on kartellista.
– Liigan, Jääkiekkoliiton ja liigaseurojen toiminta, päätökset ja sopimukset koskien suljettua Liigaa ovat Pelaajayhdistyksen selvitysten ja vallitsevan kotimaisen sekä EU:n oikeuskäytännön perusteella asiaan soveltuvien kilpailuoikeudellisten säädösten vastaisia, Huhtamäki sanoo.
– Kyse on määräävän markkina-aseman väärinkäytöstä ja kilpailijoiden välisestä kartellista, josta Pelaajayhdistyksen jäseninä olevat pelaajat myös kärsivät vahinkoa menetettyjen ammattimaisten työpaikkojen määrässä ja pelaamisesta maksetuissa pienemmissä palkoissa varsinkin Mestiksessä, hän jatkaa.
– Asian tutkiminen KKV:n toimesta on välttämätöntä jo pelkästään sen takia, että Liiga, Jääkiekkoliitto ja liigaseurat eivät ole esittäneet mitään oikeudellisia perusteita suljetun Liigan lainmukaisuudesta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lähde: NHL-ympyrät jäämässä taakse – suomalaisvahti virittelee siirtoa Eurooppaan
- Urheilucast: Tappara virittelee hurjaa kaappausta – Leijonat-hyökkääjä kiikarissa!
- Lehti: Useat SHL-seurat suomalaismaalipyssyn perässä
- Liiga-seura palkkasi Nuorten Leijonien päävalmentajan!
- Ei ole totta! Leijonille lunta tupaan jälleen
- Niklas Rubin saanut jättimäisen tarjouksen – Oulussa etsitään jo korvaajaa
- HS: Jokerit vahvistuu Liigan mestaripuolustajalla!
- Kohta jytisee – NHL-supertähden suhteen tehtiin radikaali päätös!
- Hurja väite! IL: Rikard Grönborg ja Olli Jokinen tienaavat posketonta vuosipalkkaa
- Asiantuntija: Tässä Leijonien ketjut olympialaisissa – yksi alue sai murska-arvion
- Urheilucast: Jokerit SHL:n pistelingon perässä – ”Tarjonnut jättimäistä sopimusta”
- NHL-toimittaja: Patrik Laineen tilanteesta jysähti iso paljastus
- SM-liigan tilastokärjelle uusi sopimus
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- IS: Kristian Tanuksesta kajahti iso siirtohuhu!
- Lähde: Patrik Puistola teki valintansa – siirto huippuseuraan!
- IIHF teki myönnytyksen Venäjälle
- Arttu Ruotsalainen: yllätyssiirto huippuseuraan!
- Jarmo Kekäläinen painoi vaihtokaupan NHL:ssä – Columbus-vuosilta tuttu mies haaviin!
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!