Kärpät-pomo ei puolustele NHL-vahvistuksensa otteita – lataa Ylelle suorat sanat
Torstaisen Liiga-kierroksen puhuttanein tilanne nähtiin TPS:n ja Kärppien välisessä ottelussa oululaisten NHL-vahvistus Nick Ritchien mukiloitua jäässä maannutta TPS-tähti Markus Nurmea useita kertoja päähän.
Kärppien urheilujohtaja Mikko Myllykoski ei puolustele tähtistatuksella Liigaan saapuneen entisen NHL-ykköskierroksen varauksen otteita.
– Eihän tuollainen käyttäytyminen ole tietenkään sitä, mikä Kärppien arvoihin kuuluu. Luonnollisesti hankala tilanne kaiken kaikkiaan. Pelitilanne on sellainen, jossa sattuu ja tapahtuu, mutta en hänen käyttäytymistään halua puolustella, Myllykoski kertoo Ylelle.
Ylen haastattelema Kärppien päävalmentaja Ville Mäntymaa oli samoilla linjoilla. Asia käytiin välittömästi läpi pelaajan ja joukkueen kanssa.
– Ajatukset asiasta olivat, että vastustajaa pitää aina kunnioittaa. Liigan kurinpitoelin käsittelee asiaa, ja me hyväksymme heidän päätöksensä, Mäntymaa sanoi.
Päävalmentaja uskoo Ritchien sopeutuvan vielä Liigan systeemeihin. Kaukalon ulkopuolella kanadalainen 191-senttinen ja yli 100-kiloinen mörssäri on tehnyt Mäntymaahan positiivisen vaikutuksen.
– Hän on hypännyt joukkueen arkeen mukaan hyvin ja on todella hieno ihminen sekä mukava persoona. Hänestä ei ole mitään valittamista. Täytyy muistaa, että hän ei ole hetkeen pelannut, mutta varmasti hänestä tulee olemaan meille paljon apua, Mäntymaa uskoo.
Ritchie on pelannut Kärpissä 10 ottelua tehoin 1+4=5.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Urheilucast: Tappara, Kärpät ja HIFK tappelivat samasta kiekkotähdestä – valinta tehty!
- Florida heitti hanskat tiskiin – Leijonien MM-joukkueelle karmea uutinen
- Teemu Pulkkinen: joukkue vaihtuu!
- Paljastus kulisseista: Tästä syystä Patrik Lainetta istutetaan katsomossa
- Leijonat-puolustaja vahvisti siirtonsa – myös NHL-unelma elää: ”Saattaa olla viimeinen mahdollisuuteni”
- Expressen: HIFK:sta tutun Luke Martinin ensi kauden osoite selvillä
- Jesse Puljujärvi trillerin ratkaisijana – pelasti joukkueensa kesälomalta
- IS: Jukka Jaloselta tyly ilmoitus Liiga-seuroille
- Urheilucast: Liiga-seuralle järkälemäinen vahvistus – ”Tässä teidän kärkihankinta”
- IS: Jukka Jalosen poika sai töitä Liigasta!
- Urheilucast: Valtteri Puustinen jättää NHL:n – siirto yllättävään Liiga-seuraan vireillä
- Aleksander Barkov: se oli siinä
- Urheilucast: Tappara teki kovan ryöstön Raimo Helmisen SaiPasta!
- Urheilucast: Jokerit teki kaappauksen Tapparasta – haaviin mestarihyökkääjä!
- Lehti: Tappara on naaraamassa hirmuvahvistuksen?
- Kärpissä ovi käy – neljä pelaajaa ulos!
- IL: Tässä Anrei Hakulisen ensi kauden seura!
- Urheilucast: Ei pelkästään Harri Pesonen – JYP hieroo myös toista siirtopommia!
- Nyt jysähti – IS: Harri Pesonen palaa Liigaan!
- IL: Jokerit ja TPS jäivät nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä siirtymässä Pohjois-Amerikasta HIFK:hon!