Ex-pelikaveri kertoi suoran mielipiteensä Evander Kanesta ja tämän kiusaamisesta: ”Kaikki se oli ansaittua”
Edmonton Oilersin hyökkääjä Evander Kane oli San Jose Sharksissa joukkueen vihatuimpia pelaajia. Huhujen mukaan hänen joukkuekaverinsa eivät tulleet toimeen voimahyökkääjän kanssa.
Jo nuorena Kane ihmetytti joukkuekavereitaan Winnipeg Jetsissä. Hänen entinen ketjukaverinsa Kyle Wellwood muisteli hyökkääjää ja sitä kuinka Dustin Byfuglien heitti tämän vaatteet suihkuun The Cam & Strick -podcastissa.
– Kaikki se oli todellakin ansaittua. Hän oli ketjukaverini ja kamuni, ja pelasimme hyvin yhdessä. Tulimme hyvin toimeen hänen kanssaan. Hän teki paljon asioita yksin. Hänet saattoi nähdä ravintolassa ja kysyä, että hei, mikset odottanut minua aulassa ja hän halusi silti syödä yksin, Wellwood muistelee.
– Hän käytti aina hienoja vaatteita ja osti kaikenlaista vierasmatkoilla. Jätkät ihmettelivät, että mihin tarvitset neljää Louis Vuitton -laukkua. Hän oli oma itsensä, mutta se oli todella vierasta. Muut jätkät ovat nöyriä, eivätkä ole näyttäviä, ja hän oli sen vastakohta.
Kane ei ottanut muiden pelaajien palautetta hyvällä.
– Jos joku antoi hänelle kovaa palautetta, saattoi syntyä tappelu. Se oli mielenkiintoinen vuosi, mutta pidin hänestä todella paljon jäällä. Hän oli tosi hyvä pelaaja ja on sitä edelleen.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Lukon ruotsalaiskaksoset vaihtavat maisemaa!
- Tässä Nuorten Leijonien joukkue kauden päätösturnaukseen!
- Urheilucast: Tappara, Kärpät ja HIFK tappelivat samasta kiekkotähdestä – valinta tehty!
- Florida heitti hanskat tiskiin – Leijonien MM-joukkueelle karmea uutinen
- Teemu Pulkkinen: joukkue vaihtuu!
- Paljastus kulisseista: Tästä syystä Patrik Lainetta istutetaan katsomossa
- Leijonat-puolustaja vahvisti siirtonsa – myös NHL-unelma elää: ”Saattaa olla viimeinen mahdollisuuteni”
- Expressen: HIFK:sta tutun Luke Martinin ensi kauden osoite selvillä
- Jesse Puljujärvi trillerin ratkaisijana – pelasti joukkueensa kesälomalta
- IS: Jukka Jaloselta tyly ilmoitus Liiga-seuroille
- Urheilucast: Valtteri Puustinen jättää NHL:n – siirto yllättävään Liiga-seuraan vireillä
- Aleksander Barkov: se oli siinä
- Urheilucast: Tappara teki kovan ryöstön Raimo Helmisen SaiPasta!
- Urheilucast: Jokerit teki kaappauksen Tapparasta – haaviin mestarihyökkääjä!
- Kärpissä ovi käy – neljä pelaajaa ulos!
- IL: Tässä Anrei Hakulisen ensi kauden seura!
- Urheilucast: Ei pelkästään Harri Pesonen – JYP hieroo myös toista siirtopommia!
- IL: Jokerit ja TPS jäivät nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä siirtymässä Pohjois-Amerikasta HIFK:hon!
- Niko Huuhtanen: uusi seura
- Urheilucast: Tappara, Kärpät ja HIFK tappelivat samasta kiekkotähdestä – valinta tehty!