Kärpät on tehnyt poikkeuksellisen kovan hankinnan loppukauden ajaksi.

Oululaisseura tiedottaa verkkosivuillaan tehneensä sopimuksen kanadalaishyökkääjä Nick Ritchien, 27, kanssa, joka pelasi vielä viime kaudella NHL:ssä.

Ritchie on harvinaisen kova nimi Liigaan, sillä hän on pelannut NHL:ssä 481 runkosarjaottelua sekä 38 pudotuspeliottelua, eikä ole lainkaan mahdotonta, etteikö hyökkääjä nähtäisi myös tulevaisuudessa NHL-jäillä.

– Nick tuli tarjolle viime viikolla ja herätti välittömästi kiinnostuksemme. Pelaaja parhaassa iässä lähes 500 NHL-ottelun kokemuksella on erittäin harvinaista Euroopassa. 

– Isokokoiseksi pelaajaksi hän on taitava laituri, joka tuo meille fyysisyyttä ja rosoisuutta – tämän ansiosta nuori joukkueemme uskaltaa todennäköisesti jatkossa pelata vieläkin rohkeammin ja vapautuneemmin, kommentoi Kärppien urheilujohtaja Mikko Myllykoski tuoretta sopimusta seuran tiedotteessa.

Oulun Kärpät

@OulunKarpatFi
𝗡𝗜𝗖𝗞 𝗥𝗜𝗧𝗖𝗛𝗜𝗘 𝗟𝗢𝗣𝗣𝗨𝗞𝗔𝗨𝗗𝗘𝗡 𝗦𝗢𝗣𝗜𝗠𝗨𝗞𝗦𝗘𝗟𝗟𝗔 𝗢𝗨𝗟𝗨𝗡 𝗞𝗔̈𝗥𝗣𝗣𝗜𝗜𝗡🔥💥

481 NHL-ottelua ✅
2014 10. 1.kierroksen valinta ✅
Kanadalainen 🇨🇦✅
Hampaat 🤷🏼‍♂️

Lue tiedote karpat.fi

#Kärpät #Liiga