Raimo Helminen paljastaa uutuuskirjassaan: Näin lähellä Ilveksen loppu oli – pelaajat tekivät ison uhrauksen

Suomalaisen jääkiekon ikoneihin lukeutuva ex-hyökkääjä Raimo Helminen paljastaa tuoreessa elämäkertateoksessaan Raipe – Koikkarin kaukalosta leijonaikoniksi Ilveksen tarun olleen lähellä päätöstään vuosituhannen vaihteessa.
Loppukesästä 1999 seuran pelaajille ilmoitettiin rajuista leikkauksista, jotka koskivat myös heidän palkkojaan. Uusi toimitusjohtaja Risto Jalo ilmoitti pelaajille Saksassa järjestetyn harjoitusleirin yhteydessä mahdollisista vaihtoehdoista.
– Oli aika dramaattinen tilanne, kun Jalo sanoi, että seuran rahat loppuvat, jos ei pian tehdä radikaaleja ratkaisuja. Uusi toimitusjohtaja esitti, että palkkoja pitäisi leikata reilusti, jotta kaudesta selvittäisiin. Kun palasimme Tampereelle, Jalo kokosi porukan yhteen ja sanoi, että ulkomaalaiset myydään ja muiden palkkoja leikataan 20 prosenttia, Raipe kertaa loppukesän tapahtumia.
– Se oli tositilanne eikä mitään leikkiä. Lopulta päädyimme muistaakseni 15 prosentin palkanleikkauksiin, samalla tutkaparinsa Peter Larssonin Saksaan menettänyt Helminen muistelee Ilveksen synkkiä aikoja.
Ilves kairasi itsensä kyseisellä kaudella lopulta runkosarjan kahdeksannelle sijalle. Puolivälierissä tuleva mestari TPS oli vahvempi voitoin 3-0.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- St. Louis Blues värväsi uuden vahvistuksen – 25 maalin mies haaviin
- Yli 800 ottelun NHL-konkari vaihtaa joukkuetta
- Ura jatkuu! NHL:n teräsmies Brent Burns löysi uuden joukkueen
- Tässä James van Riemsdykin uusi NHL-seura!
- Jesse Puljujärven siirtosaagassa käänne – tässä uusi seura?
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- Mitch Marnerilta viiltävä kuitti Torontolle – paljasti syyn Vegas-siirrolle
- NHL-supertähden loukkaantumisesta uutta tietoa: ”Tuskin pelaan enää”
- Carolina Hurricanes hankki tähtipuolustajan pelajaakaupalla NHL:ssä – isolla hintalapulla
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- NHL-pistelingolta suora ilmoitus: maisema vaihtuu!
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Florida rysäytti kaksi vaihtokauppaa – Liigassa pelannut NHL-vahti haaviin!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Liiga jää taakse – pistelinko suuntaa Venäjälle!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- 18-vuotias NHL-superlupaus sai fanit sekaisin – valitsi eksoottisen pelinumeron!
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!