Colorado-pomo tiputti lupaavan arvion: Loukkaantunut supertähti pelaa sittenkin tällä kaudella?
Colorado Avalanche joutui pelaamaan koko viime kauden ilman kapteeniaan Gabriel Landeskogia.
Toukokuussa seura tiedotti ruotsalaishyökkääjän joutuvan polvileikkaukseen, jonka myötä mieheltä jää väliin myös tuleva NHL-kausi. Nyt seuran GM Chris MacFarland on kuitenkin tiputtanut The Athleticille lupaavan arvion supertähden kunnosta – ruotsalainen saatetaan kuin saatetaankin nähdä tositoimissa vielä tällä kaudella!
– Me toivomme, MacFarland vastasi kysymykseen siitä, saatetaanko Landeskog nähdä tositoimissa vielä pudotuspeleissä.
– On kuitenkin vielä paljon asioita, joiden täytyy osua kohdalleen, joten on vaikea asettaa tarkkaa aikataulua (paluulle). Hän on noin neljän kuukauden päässä paluusta ja hän voi todella hyvin, MacFarland muistuttaa.
Seurapomo korostaa Landeskogin arvoa kokonaisvaltaisena joukkueen johtajana pelkkien tehopisteiden sijaan.
– Ikävöimme hyvin paljon sitä, mitä hän tuo meille, ei ainoastaan maaleja, syöttöjä sekä yli- ja alivoimapeliä, vaan sitä preesenssiä, jonka hän tuo pukukoppiimme. Hän ei pelaa runkosarjassa, mutta sen jälkeen en löisi vetoa hänen paluutaan vastaan. Jos joku osaa käsitellä nämä asiat oikealla ammattitaidolla, se on hän. Hän on viikinkimme, MacFarland kehuu kippariaan.
Pian 31 vuotta täyttävä Landeskog on käynyt läpi kolme polvileikkausta viimeisen 15 kuukauden sisällä. Miehen seitsemän miljoonan dollarin vuositulot takaava sopimus umpeutuu vasta kesällä 2029.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oskari Setänen: paluu Liigaan!
- Kiekko-Espoon hyökkääjän sikailu kävi kalliiksi – pelikieltoa rapsahti
- HIFK: Kaksi puolustajaa jättää seuran!
- Kauhunhetkiä NHL:ssä: Toronto-puolustaja kiidätettiin paareilla sairaalaan
- Se on siinä: Suomalainen ykköskierroksen varaus avasi maalitilinsä NHL:ssä
- JYP hankki Mestiksen tehomiehen
- Kaapo Kakko: iso uutinen
- Teurastus Turussa – SaiPa kylvetti TPS:ää
- Entinen NHL-ykkösmaalivahti: KHL-sopimus
- Kärpät: loistouutinen!
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Urheilucast: JYP yrittää napata toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tähdestä kova kilpailu
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”
- Jatkaako Raimo Helminen SaiPassa? MTV: Seurapomolta vihjaileva kommentti
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!