Paljastus: Yli 6 miljoonan dollarin NHL-tähden siirrosta neuvotellaan!

Vancouver Canucksin ja hyökkääjä Brock Boeserin tiet ovat mitä todennäköisimmin eroamassa tämän kauden aikana.
Canucks antoi joulukuun alussa Boeserin agentille Ben Hankinsonille luvan neuvotella muiden NHL-seurojen kanssa suojattinsa siirrosta.
Vancouver Hockey Insider -sivuston toimittaja Rob Simpson raportoi nyt viikonloppuna, että Minnesota Wild on käynyt Hankinsonin kanssa neuvotteluja Boeseriin liittyen.
25-vuotias Boeser on kotoisin Burnsvillestä, joka on vain 15 minuutin ajomatkan päästä Minneapolisissa ja 30 minuutin ajomatkan päästä Wildin kotiareenasta. Simpsonin lähteiden mukaan Boeser ei näe kotikaupunkinsa NHL-seuran edustamisesta tulevia paineita ongelmana.
Boeserin kauppaaminen ei tule kuitenkaan olemaan helppo tehtävä, sillä yhdysvaltalainen tienaa vielä vuoteen 2025 asti ylimitoitettua 6,65 miljoonan dollarin palkkaa. Boeser on tehnyt tällä kaudella 31 ottelussa tehot 7+15=22.
- Toni Rajalan haastattelusta tuli nettihitti – suomalaista sanontaa ei ymmärretty Sveitsissä
- Lähde kertoi: Tero Lehterä palaamassa päävalmentajaksi
- Näytöt vakuuttivat! Washington sorvasi 5,7 miljoonan jatkosopimuksen hylkiöhyökkääjän kanssa
- Oikeusmurha? Liigassa nähtiin kummallinen maali, tähtipelaaja hermostui täysin – ”Erikoisin tilanne pitkään aikaan”
- TPS:lle huonoja uutisia! Puolustaja pitkään pelikieltoon: ”Piittaamattomasti vaarannettu vastustajaa”
- NHL:n tähtikaksikon siirtosaagassa jättimäinen käänne: Radiotoimittajalta iso paljastus Patrick Kanen ja Jonathan Toewsin tilanteesta!
- Aleksandr Ovetshkinilta paljastus väleistään Sidney Crosbyyn: ”Nykyään olemme…”
- Lähde: 9,5 miljoonan dollarin tähtipuolustaja oltiin lähellä kaupata NHL:ssä!
- Helsingissä kuuma lauantaipäivä: 36 jäähyminuuttia ja toisen erän torikokous
- The Athletic: Patrick Kanen tilanteesta karu paljastus – tämän takia NHL-supertähti ei mene kaupaksi – ”Koko liiga näyttäisi tietävän sen”
- Liigassa erikoinen tapaus – kummipoika kuritti kummisetäänsä
- Lähde: Ruotsalaiset kaksoisveljekset palaamassa Lukkoon ensi kaudeksi
- HIFK-legenda Lennart Petrell paljastaa: Nämä kolme Liiga-seuraa tarjosivat kilpailevaa sopimusta – ”Silloin oli tosi lähellä”
- Lähde: Liigaan huhutaan kovaa pelimiestä – tämä joukkue vaihtoehtona!
- HIFK:sta tuttu Wiljami Myllylä vaihtaa seuraa – siirtyy todella yllättävään osoitteeseen
- Nyt tipahti raju ehdotus! NHL-toimittaja povaa Jesse Puljujärven siirtoa tähtisikermän riveihin: ”Sarjan paras kehittämään pelaajia”
- Sisäpiiritoimittaja: Suomalaisjättiä ollaan viemässä NHL:n huippuseuraan – hinta ei päätä huimaa
- Sisäpiiritoimittaja: Vegas Golden Knights virittelee NHL:n siirtorajan kovinta pommia
- Pian kasassa jo samat tehot kuin HIFK-paidassa koko kaudella? Olli Palolalla häikäisevä alku Ruotsissa
- HIFK paljastaa perjantaina isoja sopimusuutisia – tosin vain yhdellä ehdolla