Kaapo Kakko iskenyt NHL-kauden pisteistä yli puolet puolentoista kuukauden aikana – ”Näen joka päivä kehitystä hänen kohdallaan”

NY Rangersin Kaapo Kakko on iskenyt tällä kaudella NHL:ssä 42 peliin tehot 9+9=18, mutta näistä esimerkiksi joulu-tammikuussa on syntynyt peräti yli puolet (5+5=10).
Suomalaisen joukkuekaveri Mika Zibanejad kehui Kakon menoa NHL:n nettisivuilla.
– Hän on löytänyt itseluottamuksensa. Hän tulee koko ajan vanhemmaksi ja kokeneemmaksi.
– Kun 18-vuotias pelaaja tulee Euroopasta tällaiseen kaupunkiin ja organisaatioon, häneen kohdistuu paljon painetta, mutta Kakko on tehnyt rajusti töitä, ja hän on halunnut osoittaa kykenevänsä pelaamaan täällä.
– Näen joka päivä kehitystä hänen kohdallaan. Olen iloinen hänen puolestaan.
Turkulaiskasvatti pelaa tarunhohtoisessa pian 200. runkosarjamatsinsa. Nyt vyöllä on 199 peliä tehoi 35+41=76.
– Mitä enemmän pelaa, sitä paremmin tuntee vastustajat ja ymmärtää, milloin pysyä kiekossa ja milloin luopua siitä, 727 runkosarjapelin ruotsalaispelaaja valaisi.
– Nyt Kakko osaa hyödyntää tilanteet oikein, ja hän luo minulle ja Chrisille (Kreider) aikaa jäällä. Hän pelaa vahvuuksillaan, ja hän on jo hyvällä tasolla, mutta hän yhä kehittää vahvuuksiaan. Sitä on hienoa katsella.
Viime yönä Rangers kaatoi Minnesota Wildin voittomaalikisassa 4-3. Kakko, Zibanejad ja Kreider jäivät tällä kertaa pisteittä.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IL: Näin paljon Doug Shedden tienaa Suomessa
- Jokerit: Liigasta tuttu hyökkääjä haaviin!
- Kärpät: seuralegendan pojalle sopimus
- Jättipommi! Doug Shedden Liiga-seuran päävalmentajaksi
- Toimittaja: Jokerit vahvistuu Ilveksen entisellä hyökkääjällä!
- HIFK:sta tuli yleinen vitsi – nyt iski kansainvälinen ravintolaketju
- IS: Ilvekseltä iso päätös Tommi Niemelän tulevaisuudesta seurassa
- Vahvistus tuli: Rikard Grönborg vaihtaa maisemaa
- Juuse Saros liekeissä NHL:ssä – toiminta ennen ottelua huvittaa somessa: ”Maalivahdit ovat omalaatuisia”
- Hurja huhu: Jarmo Kekäläinen huippupestiin NHL:ssä?
- Liiga-tähti paljasti: haluaa siirron huippuseuraan!
- Toimittaja: Otso Rantakaria viedään Liiga-seuran leiville!
- Ville Husson osoite selvisi NHL:ssä
- Olli Jokiselta suoraa puhetta Ilves-tappion jälkeen: ”Edes nämä pelaajat, jotka meillä on…”
- IS: Kari Jalonen tekee paluun Liigaan!
- Viaplay jysäytti jättiuutisen: uusi ilmainen TV-kanava!
- Ville Peltonen: Päävalmentajapesti!
- IL: Petri Matikainen rustasi uuden sopimuksen!
- HIFK:n uusin tempaus sai fanit raivon partaalle: ”V***u mikä rimanalitus”
- Lähde: SHL-puolustaja siirtyy Liigaan