Aleksander Barkov valitsi NHL:n kaikkien aikojen suomalaispelaajien tähdistökentällisen

Florida Panthersin Aleksander Barkov valmistautuu parhaillaan NHL:n tähdistötapahtumaan, joka käydään tulevana viikonloppuna. Se järjestetään Panthersin kotiareenalla Floridassa.
Tähdistöottelu tulee olemaan Barkoville tämän NHL-uran toinen. Hän oli ensimmäisen kerran mukana karkeloissa vuonna 2018. Tämän vuoden tapahtumaan häntä ei alun perin valittu, mutta hän pääsi mukaan, kun Auston Matthews joutuu jäämään sivuun.
Nykyisistä NHL:n suomalaispelaajista Barkov lukeutuu aivan eturivin tähtiin. NHL:n suomenkielisille verkkosivuille hän puolestaan kertoi oman mielipiteensä NHL:n kaikkien aikojen suomalaispelaajien tähdistökentällisestä.
Hyökkäyskolmikkona olisi Teemu Selänne, Jari Kurri ja Olli Jokinen, puolustusosastolta löytyvät Kimmo Timonen ja Teppo Numminen, ja maalivahteja hän valitsi kaksi, koska yhden valitseminen oli liian vaikea tehtävä: Tuukka Rask ja Pekka Rinne.
– Meillä on ollut historian aikana monia hyviä maalivahteja. Pakko valita kaksi, joista toinen voi istua penkillä. Ehkä Rask saa aloittaa, Barkov pohti.
Jokista voidaan pitää Barkovin valinnoista yllättävimpänä.
– Valitsen Jokisen mukaan eräänlaisena tuhkimotarinana. Hän on mielestäni aliarvostettu pelaaja. Hänet näkee edelleen kotihallissamme jokaisella seinällä, Barkov sanoo.
Barkov paljasti myöskin suomalaisten tähdistökentällisen aktiivipelaajista. Sen hyökkäyskolmikon muodostivat Mikko Rantanen, Sebastian Aho ja Roope Hintz, puolustajaparina on Miro Heiskanen ja Esa Lindell, ja maalivahtina puolestaan Juuse Saros.
– Olemme onnekkaita, että meidän ei tarvitse pelata Sarosta vastaan kovin montaa kertaa kauden aikana. Hän ei ole kovin isokokoinen maalivahti, mutta liikkuu ja lukee peliä hyvin, Barkov kehaisi.
Nikotiininuuskat kotiovellesi edullisesti ja helposti
- Tilaa laillisesti netistä suoraan kotiovellesi.
- Suomalaisesta verkkokaupasta kaikki suositut tuotteet.
- Edullisesti lyhyellä toimitusajalla.
- NHL-sopimus! Seattle Kraken kiinnitti lähes kaksimetrisen Liiga-puolustajan
- Kovia nimiä vapaille markkinoille – kaksi Leijonista tuttua pelaajaa vaihtaa maisemaa
- Supertähti kehuskeli barbaarisella ruokavaliollaan – NHL-toimittaja vertaa Phil Kesseliin: ”Kaikkien aikojen teräsmiespelaaja on pullukka, joka…”
- Iida Vainio teki liigatähdestä rikosilmoituksen – näin Tappara-luotsi kommentoi asiaa Seiskalle: ”Jos vielä alaikäisestä on kyse…”
- Olli Jokiselta paljastus Jukurien vaisun kauden syistä: ”Siinä mä lipsuin ja siitä kädet virheen merkiksi pystyyn”
- Sveitsin pääsarjajoukkue luopui kahdesta suomalaisesta – toinen on jo löytänyt uuden työnantajan
- Liikeneekö tästä porukasta pelaajia Liigaan? DEL-joukkueesta vapautui kiinnostavia nimiä
- TPS-puolustaja solmi tulokassopimuksen NHL:ään – vaihtuuko osoite kauden päätteeksi?
- Tässä on SaiPan ensi kauden päävalmentaja: ”Organisaation suunta on eteenpäin”
- SHL-hyökkääjä kertoo kauhun hetkistä karsintapelin jälkeen – lapset piti piilottaa
- Toimittaja: Megalupaus jättää TPS:n – vaihtamassa kilpailijan leiriin?
- Iida Vainio teki liigatähdestä rikosilmoituksen – näin Tappara-luotsi kommentoi asiaa Seiskalle: ”Jos vielä alaikäisestä on kyse…”
- IL: TPS:lle jättimäinen menetys – tähtivahti vaihtaa joukkuetta
- THN julkaisi Euroopassa pelaavien NHL:lle vapaiden agenttien top 10:n – listalla kaksi suomalaista
- Jesse Puljujärvi teloi vastustajan sairastuvalle – Toronto-valmentaja kiehui: ”On kova paikka”
- Lähde: Liiga-seura menettämässä ykköstähtensä?
- Menikö tämä oikein? Lukko-puolustajalle rapsahti pitkä pelikielto
- Yle: Hirmuvahvistus Leijonille? Jukka Jalonen avasi Patrik Laineen tilannetta
- Chicago Blackhawksilta tyly ilmoitus: NHL-legenda Jonathan Toewsin ura ohi?
- Oho! Patrik Laineen siirtymä sentteriksi oli tehokas: ”Olen superinnoissani”