Juuse Saroksesta levisi hervoton pätkä somessa – tästä tulee mieleen legendaariset videopelit: ”Joku kytki Saroksen ohjaimen pois päältä”
Nashville Predatorsin suomalaisvahti Juuse Saroksen toimet naurattavat NHL-väkeä. Molari otti Edmonton Oilersista irronneessa 4-3-jatkoaikavoitossa 30 koppia, mutta peliä enemmän esille nousi eräs yksityiskohta.
Predsin Dante Fabbro oli käynnistämässä hyökkäystä Saroksen maalin takana, ja häkin etupuolella jonkinlaista karvaustyötä toimitti Oilersin Klim Kostin. Hän heilui mailansa kanssa kuin se kuuluisa heinämies.
Saros puolestaan ei tehnyt mitään – ei sitten yhtään mitään. Maalivahti möllötti maalin edessä, pelaajien välissä liikkumattomana vaikeuttaen Oilers-pelaajan karvaamistyötä.
Pätkä voi olla huvittavan näköinen, ja ehkä joillekin tilanteesta tulee mieleen legendaariset NHL-videopelit.
Toimittaja Brady Trettenero kirjoittikin twiittiinsä, että joku kytki Saroksen ohjaimen pois päältä.
Saros on torjunut tällä kaudella 22 pelissä prosentein 91,1. Predators on omassa divisioonassaan vasta kuudentena, esimerkiksi kolmatta sijaa kahdeksan pinnaa perässä.
- Venäjältä raju uhkaus Suomelle – urheiluministeri jyrähti MM-boikotista!
- NHL-seuralta tyly ilmoitus – Brad Lambertille lähtöpassit!
- Venäjän MM-paluulle lisää vastustusta – jo kuusi maata kieltäytyy pelaamasta!
- Yhdestä maasta kajahti poikkeava ulostulo – pääministeri toivotti Venäjän tervetulleeksi MM-kisoihin!
- Suomi sai lisää seuraa – kaksi uutta maata Venäjä-boikottiin!
- Suomi ei jäänyt yksin – toinenkin MM-kisamaa boikotoi Venäjää!
- MM-kisamaa torjuu Venäjän – pelaajille ei viisumeita!
- Urheilucast: Tappara viemässä kilpailijan parhaan pistemiehen!
- Urheilucast: Tappara ja Ilves saman Liiga-tähden kimpussa – tarjouskilpailu käynnissä!
- Näiden NHL-megatähtien rinnalle Nikita Kutsherov haluaa – nimet paljastuivat!
- Ismo Lehkonen listasi Liigan parhaat areenat – yllättävä kärkikolmikko: ”Siellä haisee jääkiekko”
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Liiga-seura näytti ovea kahdelle pelaajalle – yli 400 ottelun konkari nyt tarjolla!
- Lähde: Jokerit virittelee vaihtokauppoja – ollut yhteydessä useisiin seuroihin!
- Olli Palola: lähtöpassit Liiga-seurasta
- Urheilucast: Jori Lehterälle lyötiin isot rahat pöytään – kaksi seuraa asialla!
- Jokerit teki kovan hankinnan – 43 tehopisteen puolustaja Helsinkiin
- Jättisponsorille riitti – ulos MM-kisoista!
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Expressen: Liiga-seura luopumassa tähtihankinnastaan?