Maalit kiersivät NHL:n suomalaista syksyllä rajulla tavalla – luotsi ei lytännyt: ”Olen varma, että tulosta alkaa syntyä”

NHL:n alkukausi oli Montreal Canadiensin suomalaishyökkääjä Joel Armialle raskasta tervanjuontia. Kun tämä juttu kirjoitettiin reilu viikko ennen joulutaukoa, oli pelaajalla tilillään 17 ottelua maaleitta (0+2).
Kyseessä on eittämättä pettymys, sillä isokokoinen hyökkääjä on tehnyt taalaliigassa parhaimillaan jopa 16 maalia runkosarjaan. Nuo syntyivät kaudella 2019-20 Habsin 58 ottelussa.
Canadiensin päävalmentaja Martin St. Louis ei kuitenkaan sättinyt suomalaista NHL:n nettisivujen jutussa – Armia kun ei kuulemma ole lopettanut työntekoa, vaan päinvastoin. Hanskat eivät siis ole tiskissä.
– Itseluottamuksen löytäminen on myös pelaajien vastuulla, ja kaikki alkaa harjoituksista. Armia on viettänyt ylimääräistä aikaa jäällä, ja hän haluaa tehdä maalin enemmän kuin kukaan muu. Hän käyttää aikaa sen eteen, ja olen varma, että tulosta alkaa syntyä, St. Louis painotti.
Armia on saanut saumansa myös ylivoimalla, koska siihen hänellä on luotsin mukaan ominaisuuksia. Pelaajaa ei kuitenkaan nostettu tähän vain sen takia, että pelaaja saisi onnistumisia ja sitä kautta itseluottamusta.
– Hänen tilanteensa vaikuttaa hänen peliinsä. Olemme antaneet hänelle hyvin minuutteja, mutta ikävä kyllä maalia ei ole syntynyt. Hänellä on kuitenkin kaikki kyvyt tehdä tulosta tässä liigassa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov