Predators-pomot ylistivät Joakim Kemelliä huimin sanoin – GM hämmästeli: ”Tämä oli pieni yllätys”

Tämän kesän varaustilaisuudessa ensimmäinen suomalaispelaaja varattiin numerolla 17. Varaajana toimi Nashville Predators ja varattu pelaaja oli Joakim Kemell.
18-vuotias superlupaus oli lähes kaikissa ennakkoarvioissa koko tilaisuuden kärkikymmenikössä. Hän jäi kuitenkin vielä Predatorsin saataville vuorolle 17. Tämä yllätti myöskin seuran GM David Poilen.
– En voinut uskoa, että pelaaja oli yhä saatavilla. Arvioimme hänet 10 parhaan joukkoon ja se, että saimme hänet numerolla 17, on mielestäni erittäin hienoa. Emme olisi uskoneet, että hän olisi edelleen tarjolla, joten tämä oli pieni yllätys meille. Ehkä tämä oli myöskin hyvä alku ensi kaudelle, Poile kommentoi Nashville Post -lehdelle.
Viime kaudella Kemell pelasi Liigassa JYPin paidassa 39 ottelua ja mätti niihin tehopisteet 15+8=23. Hänet valittiin myöskin vuoden tulokkaaksi. Nuorukainen oli mukana myös alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa ja viimeisteli turnauksessa viiteen peliin tehot 6+2.
– Hän on lahjakas hyökkäävä pelaaja, joka voi voittaa sinut monilla eri tavoilla. Hän on erittäin vahva jaloistaan, hän osaa pelata liikkeessä, ja hänellä on erinomainen laukaus. Hän voi tehdä maalin monella eri tavalla. Hänellä on paljon potentiaalia tehdä kovaa tulosta NHL:ssä, seuran vara-GM Jeff Kealty puolestaan kehui.
KIERRÄTYSVAPAITA
ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Ruotsalaistähti puolustelee pelaamistaan KHL:ssä: ”Yritän vain elättää perheeni”
- HIFK:ssa ja Kärpissä kiekkoillut puolustaja: uusi seura
- Pelicansin tähtihyökkääjä vaihtaa seuraa Liigassa! MTV Urheilu: Tässä uusi osoite
- HIFK:stä tuttu pistelinko uuteen seuraan – KHL:n tähtisikermä poimi riveihinsä
- Lähde: Rikard Grönborg vahvasti ehdolla uuteen päävalmentajapestiin
- Jatkoaika: Kiekko-Vantaan edustusjoukkue menetti tärkeän kumppanin – yhteistyösopimus purettu
- Tässä HPK:n kapteenisto alkavalle Liiga-kaudelle
- Kolminkertainen Stanley Cup -mestari sai valmennuspestin
- Kohti seuraavaa turnausta – tältä näyttää Nuorten Leijonien joukkue
- Suomalaisvalmentaja nimettiin NHL-huippupestiin
- Jokerien maalitykki: Uusi seura
- Veli-Matti Savinainen saapui TPS:ään – teki heti yhden huomion
- Ilvekseltä karu tiedote
- Nähdäänkö Jani Hakanpää pian Kärpissä? Kultaleijonalta suora vastaus IL:lle
- Jokerit-tähti: seura vaihtuu!
- MTV Urheilu: Liiga-seuran harjoituksissa yllättävä näky – huippunimi mukana!
- Aitio: Jokerit valmistelee isoa liikettä kulisseissa!
- Raati on puhunut: tässä NHL:n 20 parasta puolustajaa
- Liigan monivuotinen törkypelaaja ripustaa luistimet naulaan!
- Huima arvio: Tässä NHL:n 2000-luvun tähdistöketju!