NHL:n kaksinkertainen Stanley Cup -voittaja lopetti – paita nousee ensi talvena kotihallin kattoon
NHL:n nettisivuilla kirjoitettiin alkuviikosta, että Los Angeles Kings aikoo jäädyttää sen kaksinkertaisen Stanley Cup -voittajakapteeni Dustin Brownin pelinumeron 23.
Juhlapäivää vietetään jutun mukaan 11. helmikuuta ottelussa Pittsburgh Penguinsia vastaan. Lisäksi hänen kunniaksi on tehty jonkinlainen patsas, minkä yksityiskohtia ei oltu paljastettu ainakaan tämän jutun kirjoitushetkellä.
– Numeroni jäädyttäminen on jotain, mitä en koskaan osannut kuvitella. Se on nöyräksi saava kunnia, Brown ihmetteli.
– Olen uskomattoman ylpeä siitä, että pelasin Los Angeles Kingsissä koko urani. Tämä kaikki saa minut ajattelemaan kahta Stanley Cup -viiriä, jotka siellä hallin katossa jo ovat.
– Kiitos kaikille, jotka ovat auttaneet minua saavuttamaan unelmani.
Brown kipparoi Kingsin mestariksi kauden 2011-12 ja 2013-14 päätteeksi. Ensimmäisen mestaruuskauden pudotuspeleissä hän oli ilmiömäisessä tikissä iskettyään 20 pelissä tehot 8+12=20.
Noilla pisteillä irtosi pörssivoitto yhdessä joukkuekaveri Anze Kopitarin kanssa, joka iski täysin samat tehot. Kaiken kukkuraksi kummankin pelaajan tehotilasto oli sama +16.
– Dustin on edustanut Kingsiä uskomattomalla tavalla ja antanut suuntaa organisaatiolle hänen liittyessä Kingsiin parisenkymmentä vuotta sitten, seuran presidentti Luc Robitaille ylisti.
Kings varasi Brownin vuonna 2003 ykköskierroksella numeroll 13. Yhdysvaltalainen on voittanut urallaan myös muun muassa olympiahopeaa ja MM-pronssia.
LUE MYÖS:
- ”Valmis pelaaja” – Canadiensin luotsi Martin St. Louis hehkuttaa Oliver Kapasta
- Toronto Maple Leafs on nyt ahdingossa
- Matti Sundelin on kuollut
- Mitä ihmettä? Ruokajournalisti Parker, 35, sai NHL-komennuksen
- Mikko Rantanen huimaan rajapyykkiin NHL:ssä – samaan pystynyt vain kolme suomalaistähteä
- Pelicans: valtava takaisku!
- Mikko Rantanen hurjana! Takoi kovat tehot ja nousi jäähypörssin kärkeen
- Pittsburgh Penguinsin suomalaishyökkääjälle karuja uutisia
- JYP jysäytti jatkosopimuksen: ulkomaalaisvahvistus jatkaa Jyväskylässä
- SS: Jukurit-kapteeni Jesper Piitulainen siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- MTV: Jokerit kasaa hurjaa jengiä Liigaan!
- Urheilucast: Kärpät nappaamassa toisen Liiga-seuran tähtipuolustajan
- SS: Jukurit-kapteeni Jesper Piitulainen siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Huippuvahvistus – HIFK:n hyökkääjä suuntaa Mestikseen!
- Ismo Lehkoselta raju arvio Liigan yllättäjäjoukkueesta: ”Rupeaa tankit tyhjenemään”
- Leijonien EHT-joukkue julki – Antti Pennaselta raju ratkaisu
- Tappara-hyökkääjä: uusi osoite Liigassa
- Liigaan tähyävä Mestis-seura julkaisi yllätyshankinnan!
- AL: Ilves ryöstöretkellä Liigassa – kaappasi Leijonat-sentterin!
- HIFK:lta vihjaileva päivitys: huippukiinnitys tulossa