Anaheim Ducksin tähtimaalivahti John Gibson on ottanut ensimmäistä kertaa julkisesti kantaa miehen ympärillä pyöriviin siirtohuhuihin.

Muiden muassa sisäpiiritoimittaja David Pagnottan julkisuuteen levittämien sisäpiiritietojen mukaan Gibson olisi pyytänyt Ducksilta siirtoa miehen kyllästyttyä seuran uudelleenrakennukseen ja varsinkin tämän kauden tyhjennysmyyntiin. Maalivahti itse tyrmää siirtovaatimukset suoralta kädeltä.

– Kaikki huhut, joiden tiimoilta sain soiton agentiltani, ovat täyttä valhetta. En ole käynyt minkäänlaisia keskusteluja kenenkään kanssa. Yksikään näistä huhuista ei pidä paikkaansa, Gibson tuhahtaa The Athleticille.

– Kun allekirjoitin jatkosopimuksen muutama vuosi sitten, sanoin tuntevani kiitollisuutta mahdollisuudesta edustaa samaa joukkuetta urani loppuun saakka. Olen edelleen samaa mieltä.

Ducks kauppasi siirtotakarajalla toisaalle pitkäaikaisista runkomiehistään Hampus Lindholmin, Josh Mansonin sekä Rickard Rakellin. Kolmikosta luopuminen toi Ducksille paluupostissa mm. neljä ykköskierroksen varausvuoroa. Gibson uskookin Ducksin olevan uuden nousun kynnyksellä – ja mies haluaa olla osana sitä.

– Mielestäni tämä on mielenkiintoinen osuus. Kaikki nämä siirrot avasivat joukkueelle rutkasti tilaa palkkakattoon unohtamatta kaikkia treideistä saatuja varausvuoroja. Kaikki täällä ovat innoissaan siitä, mitä tulee tapahtumaan. Toivottavasti joukkueemme vahvistuu ja saamme muutamia uusia palasia, Gibson näkee.

Gibsonin 6,4 miljoonan dollarin vuosipalkan takaava sopimus jatkuu vielä viiden kauden ajan.