Tappara-pelaajalta huikeat näytöt MM-kisoissa – Suomi sai kuriin ja otti pronssit: ”Ei ollut msuunnitelmaa heidän varalle”
Kuva: Liiga
Suomen alle 18-vuotiaiden maajoukkue päätti Saksassa pelatun ikäluokan MM-turnauksen vappuna pronssijuhliin. Tshekki kaatui pronssiottelussa 1-4, ja Pikkuleijonat palasi parin ohivuoden jälkeen mitalimaaksi.
– Tämä tuntuu mahtavalta! Kovan välierätappion jälkeen tiesimme, että meidän oli toivuttava, ja toivuimme. Pelasimme erittäin hyvän pelin ja tämä tuntuu erittäin hyvältä, suomalaishyökkääjä Aleksanteri Kaskimäki hehkutti Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n nettisivuilla.
Pikkuleijonat sai Tshekin ykkösnimet kuriin. Pronssimatsi oli ensimmäinen, jossa hyökkääjätähdet Jiri Kulich ja Eduard Sale sekä Tappara-pakki Tomas Hamara jäivät pisteittä.
– Ei meillä ollut mitään erityistä suunnitelmaa heidän varalle. Tutkimme heidän nimilistaa ja tiesimme vahvuudet, leijonaluotsi Mika Marttila mietti.
Pelaajista Kulich keikkui tämän jutun kirjoitushetkellä, finaalin ollessa kesken pistepörssissä kakkosena pistein 9+2=11 ja Sale kahdeksantena saldolla 1+8=9. Hamara piti hallussaan 12:tta sijaa lukemin 0+8=8.
Hamaralla on aihetta hymyyn, vaikka nyt panos jäi piippuun ja mitali saamatta. Pelaaja on näet tuore Suomen mestari Tapparan väreistä. Hamara pelasi Liigassa 24 runkosarjan pelissä ja kahdessa pudotuspeliottelussa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leijonien olympiapelaaja joutui sivuun NHL:ssä – näin päävalmentaja kommentoi
- Huima paljastus: NHL-kauden yllättävin megakauppa vireillä!
- Patrick Kane rikkoi hurjan ennätyksen NHL:ssä – nousi kaikkien aikojen ykköseksi
- SK: Ässien tähtivahdista karu tieto!
- Leijonien olympiajoukkueen maalivahti loukkaantui – nyt tihkui lisätietoa
- Carolinan suomalaishyökkääjä ollut sivussa koko alkukauden – nyt kuului hyviä uutisia
- TPS teki kaksi pelaajakiinnitystä – huippuvahti jatkaa!
- Lähde: NHL-ympyrät jäämässä taakse – suomalaisvahti virittelee siirtoa Eurooppaan
- Urheilucast: Tappara virittelee hurjaa kaappausta – Leijonat-hyökkääjä kiikarissa!
- Lehti: Useat SHL-seurat suomalaismaalipyssyn perässä
- NHL-toimittaja: Patrik Laineen tilanteesta jysähti iso paljastus
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- SM-liigan tilastokärjelle uusi sopimus
- IS: Kristian Tanuksesta kajahti iso siirtohuhu!
- Lähde: Patrik Puistola teki valintansa – siirto huippuseuraan!
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!
- Arttu Ruotsalainen: yllätyssiirto huippuseuraan!
- Jarmo Kekäläinen painoi vaihtokaupan NHL:ssä – Columbus-vuosilta tuttu mies haaviin!
- IS: Entinen Liiga-kiekkoilija törttöili kunnolla – vankeustuomio!
- Urheilucast: Aleksi Saarelasta kajahti iso siirtohuhu!