Kultaleijonan sopimus katkolla NHL-seuran kanssa – tuleeko hurjaa jälkeä tehnyt ruotsalaiskollega ohi ja vie pelipaikan? ”On melko vaikuttavaa”
Leijonille vuonna 2019 sensaatiomaisella tavalla maailmanmestaruuden Slovakiassa torjuneen Kevin Lankisen tulevaisuus Chicago Blackhawksin kanssa on auki.
Chicagon organisaatioon kaudesta 2018-19 lähtien kuuluneen pelaajan pahvi seuran kanssa päättyi tähän sesonkiin. Viime vuosikymmenen yksi dynastioista jäi runkosarjaan.
Joukkueen GM Kyle Davidson ei osannut sanoa NHL:n nettisivujen jutussa tulevaisuuden suhteen juuta taikka jaata.
– Kevin ja Collin (Delia) ovat mukana keskusteluissa. Heitä ei ole tiputettu kandidaattien joukosta. Vapaissa pelaajissa on tietenkin joitain nimiä, joita seuraamme, ja myöskään vaihtokauppoja ei voi sulkea pois.
Lankisen lisäksi myös Delian pahvi on katkolla. Ruotsalaismolari Arvid Söderblom voisi olla paikkaaja. Hän on tehnyt AHL:ssä kivikovaa jälkeä.
Rockford aloitti farmiliigan pudotuspelit aiemmin tällä viikolla voitolla. Söderblomin torjuntaprosentti oli runkosarjassa 91,9 ja pudotuspeleissä ennen viikonloppua 97,1.
– Arvid on ollut erinomainen Rockfordissa. Hän on ollut yksi suurimmista syistä siihen, miksi he ovat menestyneet niin hyvin. On melko vaikuttavaa tulla Pohjois-Amerikkaan ja esittää tuollaisia otteita.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Uutispommi: Jarmo Kekäläisestä NHL-seuran uusi GM!
- Ruotsin NHL-tähti rikkoi sääntöjä – hyllytys!
- ESPN: NHL-seura hieroo jymykauppaa – kahden tähtipelaajan nimet nostettu pöydälle
- Kiekko-Espoolle paha menetys – ulkomaalaisvahvistus pitkään sivussa
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Liigaan tähyävä seura: huippuvahvistus!
- U20 SM-sarjan pistepörssiä dominoiva huippulupaus: Liiga-sopimus
- Doug Shedden sai uuden valmennuspestin!
- AL: Juha Metsolan ensi kauden osoite selvillä!
- Jukka Jalonen MTV:lle: Täällä haluaisi valmentaa seuraavaksi
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa
- Anton Levtchi on ollut viikon ajan poissa SHL-seuran toiminnasta – nyt selvisi syy
- IL: TPS:n Leijonat-hyökkääjä loikkaa Kärppiin!
- Urheilucast: Viljami Nieminen kiinnostaa Liigassa – nämä seurat kintereillä
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- IL: Olli Jokiselle tuttu huippupelaaja siirtyy HIFK:hon!