NHL-seurat suorastaan himoitsevat tätä vapaata agenttia – metsästää tulokkaalle poikkeuksellista sopimusta

Minnesotan yliopistoa edustava hyökkääjä Ben Meyers on NHL:n himoituimpia vapaita agentteja.
23-vuotias yhdysvaltalainen on parhaillaan Frozen Four -lopputurnauksessa metsästämässä NCAA-sarjan mestaruutta. Meyers pelaa viimeistä kauttaan NCAA:ssa, joten hän voi lopputurnauksen jälkeen allekirjoittaa NHL-sopimuksen haluamansa joukkueen kanssa.
Sportsnetin sisäpiiritoimittaja Elliotte Friedmanin tietojen mukaan Minnesotan yliopiston kapteenia on alettu jo kosiskelemaan NHL:ään. Friedmanin mukaan Detroit Red Wings, Philadelphia Flyers ja Minnesota Wild ovat tiukimmin Meyersissä.
Meyersin uskotaan metsästävän NHL:stä varmaa pelipaikkaa ja kärkilupauksille tarkoitettua sopimusta.
– Kun Minnesotan kausi päättyy, Meyersin puhelin tulee pirisemään. Hän hakee NHL:stä tulokkaan maksimisopimusta ja heti avautuvaa NHL-paikkaa, DailyFaceoff-sivuston asiantuntija Chris Peters kertoi viime kuussa.
Meyers edusti Pekingin olympialaisissa Yhdysvaltojen maajoukkuetta. Taitava hyökkääjä kirjasi olympialaisten neljässä ottelussa tehot 2+2.
Meyers on takonut tällä kaudella NCAA:ssa 33 ottelussa pisteet 17+24=41. Hän on joukkueensa sisäisen maali -ja pistepörssin kärkinimi. Meyers on myös ehdolla NCAA:n parhaalle pelaajalle jaettavaan Hobey Baker -palkintoon.
Minnesotan yliopistojoukkue on yksi NCAA:n suurimpia mestarisuosikkeja. Joukkueesta löytyy peräti 15 NHL:ään varattua pelaajaa. 180-senttistä ja 88-kiloista Meyersiä ei kuitenkaan koskaan olla varattu NHL:ään.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Liiga-hyökkääjä Aarne Talvitiestä karmea uutinen
- Sebastian Ahon Carolina valmistelee jättihankintaa NHL:ssä?
- NHL-rivimies sai haluamansa – jättipalkka kouraan!
- Toimittaja: Legendaarinen NHL-pelipaita tulee takaisin!
- Tappara jysäytti hankinnan Pohjois-Amerikasta – NHL:ssä pelannut hyökkääjä haaviin!
- Ismo Lehkoselta hurja arvio Liiga-lupauksesta: ”Tulee voittamaan pakkien pistepörssin”
- Ryan Laschin yllätyssiirrosta uutta tietoa – hylkäsi tarjoukset Liigasta
- HIFK:n floppihankinta löysi uuden osoitteen
- 46-vuotias seuralegenda tekee yllätyspaluun – siirtyy III-divisioonaan!
- Yllätyspaluu: Lähes 300 NHL-ottelun suomalainen siirtyy Liigaan!
- Tämä on Petri Kontiolan tilanne – kuva julki
- Liiga-seura täräytti hurjan hankinnan hyökkäykseen!
- Ismo Lehkoselta hurja arvio Liiga-lupauksesta: ”Tulee voittamaan pakkien pistepörssin”
- Siirtopommi! Lähde: Tässä Ryan Laschin uusi seura
- Jukurien kultakypärä: uusi seura
- HIFK:n floppihankinta löysi uuden osoitteen
- Tapparan NHL-lupaus loikkaa HIFK:hon – myös toinen pelaaja suuntaa Helsinkiin
- Se oli siinä – lähes 300 NHL-ottelun konkari lopettaa uransa
- Lähde: Kohta jysähtää iso vaihtokauppa – NHL-lahjakkuus vaihtamassa maisemaa!
- 46-vuotias seuralegenda tekee yllätyspaluun – siirtyy III-divisioonaan!